لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

تلاش روحانی در نیویورک برای سرعت بخشیدن به لغو تحریم‌های ایران


در حالیکه هیات مذاکره کننده ایران برای پیگیری روند اجرای توافق هسته ای در نیویورک به مذاکره می‌پردازد، رئیس جمهوری ایران همزمان امیدوار است که روند ورود سرمایه‌گذاران خارجی و لغو تحریم‌ها را شتاب ببخشد.

روزنامه گاردین در مقاله‌ای تحت عنوان "ایران برای خلاصی از تحریمها به انجام تعهداتش در توافق هسته‌ای سرعت می‌بخشد"، نوشت، در حالی که شرکت‌های اروپایی به دنبال عقد قراردادهای پرمنفعت در ایران هستند، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران می‌خواهد تحریم‌ها هرچه زودتر لغو شوند.

به گزارش گاردین، حسن روحانی می‌خواهد به اجرای توافق هسته‌ای تا ژانویه ۲۰۱۶ سرعت بخشد تا با لغو تحریم‌ها راه برای سرمایه گذاری شرکت‌های اروپایی که برای سرمایه گذاری در ایران صف بسته‌اند، باز شود.

تلاش روحانی در نیویورک برای سرعت بخشیدن به لغو تحریم‌های ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

یکی از سرمایه گذاران، بازار ایران را جذاب‌ترین بازار در بازارهای حد فاصل خوانده است. بازار حدفاصل به بازارهای گفته می‌شود که امکان سرمایه گذاری در آن محدود است اما، قابل سرمایه گذاری است.

حسن روحانی که برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، روز جمعه ۲۵ سپتامبر، در نشستی با مدیران شرکت‌های تجاری، اقتصادی و صنعتی آمریکا گفت که "فضای پساتحریم، شرایط جدید اقتصادی و سیاسی را فراهم کرده که شرکت‌های بزرگ تجاری، اقتصادی و صنعتی باید از آن استفاده کنند."

او با بیان اینکه ایران منعی برای حضور شرکت‌های آمریکایی ندارد گفت که همکاری‌های اقتصادی، یکی از راه‌های کاستن از فاصله میان ایران و آمریکا است.

روحانی همچنین در همان روز در جلسه‌ای با خبرنگاران و مدیران رسانه‌ای آمریکا گفت که شرایط برای اینکه دولت او اجرای توافق هسته‌ای را آغاز کند، فرا رسیده است. رهبران تجاری و سرمایه گذاران بین‌المللی نیز در دومین همایش اقتصادی ایران و اروپا که روز جمعه در ژنو خاتمه یافت، با همین مضمون سخن گفتند.

شرکت آلستوم، تولید کننده برق، که در این همایش شرکت داشت در میان هیات فرانسوی بود که به تازگی از ایران دیدن کرده است.

به نوشته گاردین، گروه فرانسوی بوگه و آروپورت دِ پاری برای ساخت بزرگترین پروژه حمل و نقل در دومین ترمینال در فرودگاه بین المللی امام خمینی، سرگرم گفتگو با ایران هستند.

در حال حاضر روند لغو تحریم‌ها به این ترتیب طی می‌شود که تا روز هجدهم ماه اکتبر آینده، ایران برای انجام تعهداتش در چارچوب توافق جامع موسوم به برجام، گام برمی‌دارد و آمریکا، برای کاهش یا لغو تحریم‌های مشخص، مجوزهای لازم را صادر خواهد کرد. اما، زمان تعیین کننده که روز اجرا خوانده می‌شود، روزی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام می‌کند، ایران گام‌های لازم در پیروی از توافق هسته‌ای را برداشته است. روز اجرا ، روزی است که تحریم‌های اتحادیه اروپا برداشته می‌شود و تحریم های آمریکا، تعلیق میشود. ایران امیدوار است که این روز، آغاز ژانویه ۲۰۱۶ باشد اما، آمریکایی‌ها هنوز مطمئن نیستند به این زودی رخ دهد.

XS
SM
MD
LG