لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

مجلس ایران به یک فوریت برجام رای داد؛ انتقادها از گزارش کمیسیون


مجلس ایران
مجلس ایران

مجلس ایران به "یک فوریت" طرح اجرای توافق هسته ای موسوم به برجام رای داد. به این ترتیب مدت دیگری زمان نیاز است تا بعد از بررسی کمیسیون امنیت ملی، مجلس شورای اسلامی اجرای این توافق را به رای بگذارد.

بعد از اینکه صبح یکشنبه گزارش کمیسیون برجام در مجلس قرائت شد، طرحی با عنوان "طرح اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام" با قید "دو فوریت" به رای گذاشته شد. این طرح از سوی اکثریت نمایندگان مجلس رد شد. مزیت طرح دو فوریتی این بود که در صورت رای مثبت دو سوم نمایندگان مجلس، طرح بصورت فوری و خارج از دستور در مجلس بررسی می شود اما نمایندگان به این فوریت رای ندادند.

در رای گیری دوم، "یک فوریت" طرح به رای گذاشته شد که اینبار ۱۶۸ نماینده موافقت کردند. به این ترتیب طرح اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می رود و پس از بررسی در این کمیسیون برای تصویب نهایی به صحن مجلس شورای اسلامی باز می گردد.

براساس قوانین مجلس ایران، کمیسیون برای بررسی یک طرح یک فوریتی محدودیت زمانی ندارد.

عجله مقامات، تاخیر مجلس

با اینکه امروز نمایندگان مجلس به "دو فوریت" طرح برجام رای ندادند اما از اظهارات مقامهای عالی مجلس و کمیسیون امنیت ملی، به نظر می رسد این کمیسیون در زمان کوتاهی بررسی "طرح اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام" را به اتمام برساند. بخصوص که از گفته های نقل شده در جلسه روز یکشنبه مجلس، به نظر می رسد مقام های عالی نظام ایران خواستار سرعت عمل در تصویب توافق هسته ای شده اند.

صبح یکشنبه جلسه غیرعلنی مجلس برگزار شد و به نوشته خبرگزاری ایلنا، رئیس مجلس از نمایندگان خواسته بود به دو فوریت طرح برجام رای دهند که زودتر اجرایی شود.

حمید رسایی، نماینده اصولگرای مجلس که مخالف برجام است، در جلسه بررسی برجام در انتقاد از لاریجانی گفت "شما در جلسه غیرعلنی گفتید از دفتر رهبری زنگ زدند که چرا زودتر تصمیم‌گیری نمی‌کنید." علی لاریجانی هم در واکنش گفت: "تماس از دفتر آقا بوده و حتی آیت‌الله مکارم نیز نامه نوشتند و خودتان هم دیدید."

اعتراض به گزارش و خروج از کمیسیون

در حالی روز یکشنبه، ۱۲ مهرماه مجلس شورای اسلامی تصمیم گیری برای فوریت گزارش کمیسیون برنامه جامع اقدام مشترک، موسوم به برجام را آغاز کرد که متن گزارش این کمیسیون، پیش از این محل اعتراض و انتقاد شده بود.

علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون برجام متن گزارش نهایی کمیسیون برجام را تهیه کرد اما این گزارش با انتقاد و اعتراض اعضای اصلاح طلب کمیسیون برجام روبرو شد.

خبرگزاری فارس متن کامل این گزارش را منتشر کرده که در آن بخش هایی از توافق جامع هسته ایران با کشورهای پنج بعلاوه یک، به عنوان نکات منفی طرح شده است.

سایت خبرآنلاین نزدیک به علی لاریجانی خبر داده گزارش کمیسیون برجام خارج از این کمیسیون نوشته شده است. برخی اعضای کمیسیون هم به این رویه معترض بودند.

عباسعلی منصوری آرانی که یکی از پانزده عضو کمیسیون برجام بود، شنبه بر روی اینستاگرام خود نوشت "من و آقای پزشکیان و تاجگردون به اعتراض جلسه را ترک کردیم چون هرچقدر هم تغییرات ایجاد می‌شد با بررسی‌ها و دیدگاهی که به برجام داشتیم خیلی فاصله داشت."

غلامرضا تاجگردون، یکی دیگر از اعضای کمیسیون برجام نیز به خبرگزاری ایسنا گفت
"پیش‌نویس گزارش برجام یک سویه، سیاسی،‌ تحریک آمیز و برخلاف منافع برجام بوده است."

۵+۱ منتظر مجلس ایران

با اینکه مجلس ایران "دو فوریت" اجرای برجام را رد کرد، به نظر می رسد زمان رسیدگی به آن در مجلس ایران طولانی تر شود.

این درحالیست که هفته پیش در اولین نشست وزرای خارجه کشورهای پنج بعلاوه یک و ایران بعد از توافق هسته ای، گفته شد که آنها برای اجرای توافق منتظر ایران هستند.

دریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از جلسه دوشنبه هفتم مهر با وزرای خارجه کشورهای پنج بعلاوه یک و ایران، گفته بود بعد از مشخص شدن وضعیت توافق هسته ای در آمریکا، حالا پنج بعلاوه یک و ایران منتظر تصمیم نهایی مجلس شورای اسلامی ایران هستند تا بعد آن، به یک جمع بندی برای اجرای توافق برنامه جامع اقدام مشترک برسند.

هنوز مشخص نیست تاخیر مجلس ایران در بررسی توافق برجام بر زمان اجرای این توافق تاثیر دارد یا خیر. پیشتر کشورهای مذاکره کننده اشاره کرده بودند احتمالا اجرای توافق از ابتدای سال آینده میلادی شروع خواهد شد.

XS
SM
MD
LG