لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

واکنش روزنامه دولت به گزارش تجاوز به معترضان در زندان‌های ایران: سی‌ان‌ان «فیک نیوز» است


روزنامه ایران در واکنش به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در مورد تجاوز جنسی به برخی معترضان در زندان‌های ایران، مدعی شده که سی ان‌ان در سراسر جهان «به عنوان یکی از فیک نیوزها شناخته می شود که اخبار جعلی منتشر می کند.»

روزنامه وابسته به دولت، روز چهارشنبه دوم آذر در تلاش بر ای رد این گزارش حتی به اظهارنظر رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، دونالد ترامپ، در ژانویه ۲۰۱۷ که به خبرنگار سی‌ان‌ان گفت: «شما فیک نیوز هستید!» استناد کرده است.

روز دوشنبه ۳۰ آبان‌ماه، شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گزارشی را منتشر کرد که در آن شواهدی از تجاوز جنسی علیه معترضان مستند شده است. سی‌ان‌ان می‌گوید که با توجه به این که دسترسی به اطلاعات در داخل ایران بسیار محدود است، گروهی را به نزدیکی مرز عراق با ایران فرستاده و با گروهی از پناهندگانی که از ایران به عراق گریخته‌اند و با شاهدانی از داخل و خارج ایران دراین باره گفت‌و‌گو کرده است. براساس این گزارش مستنداتی در مورد خشونت جنسی علیه معترضان جمع‌آوری و مورد تایید قرار گرفته است. این گزارش‌ آمده است که یکی از این موارد باعث جراحت شدید فرد بازداشتی شده و در موردی دیگر تجاوز به یک پسر زیر سن قانونی صورت گرفته است. این گزارش همچنین می‌افزاید که بعضی از منابعی که با قربانیان صحبت کرده‌اند، از آنان نقل قول کرده‌اند که در برخی موارد از تجاوز جنسی قربانیان فیلم‌برداری شده است که هدف از این اقدام واداشتن معترضان به سکوت است.

روزنامه ایران در دفاع از ادعای خود با اشاره با ذکر مثال‌هایی از خبرهای اصلاح شده شبکه «سی‌ان‌ان»، ادعا می‌کند که این شبکه بارها اخبار دروغ و ساختگی منتشر کرده و در مجموع استدلال می‌کند که «مطالب منتشر شده از سوی این رسانه که بخش قابل توجهی از آن‌ها تکذیب می‌شوند، از قابل اطمینان بودن این رسانه کاسته و اعتبار بین‌المللی آن را تا حد زیادی خدشه‌دار کرده است.»

گزارش سی‌ان‌ان بازتاب بین‌المللی فراوانی داشته و منجر به موضعگیری مقامات آمریکا نیز شده است.

واکنش به گزارش سی‌ان‌ان از سوی ارگان مطبوعاتی دولت سیزدهم درحالی صورت می‌گیرد که پیشتر نیز گزارش‌های متعددی مربوط به خشونت جنسی به‌خصوص در غرب کشور منتشر شده است.

این گزارش‌ها حاکی از آن است که هم‌زمان با بازداشت گسترده معترضان توسط مقامات، و خاموشی رسانه‌ها،‌ میزان خشونت جنسی به‌کار رفته توسط نیروهای امنیتی نیز افزایش یافته‌ است.

گزارش تجاوز جنسی به عنوان روشی برای سرکوب در جمهوری اسلامی بی‌سابقه نیست. در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، مهدی کروبی یکی از نامزدهای انتخاباتی صریحا به این موضوع اشاره و مجید انصاری، معاون سابق رئیس‌جمهوری ایران نیز وقوع این اتفاق را تایید کرده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG