لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۴

وزیر امور خارجه بریتانیا: حاکمان ایران در حال گسترش خونریزی و ویرانی‌اند


جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا - آرشیو
جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا - آرشیو

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا شنبه جمهوری اسلامی را در کنار روسیه به عنوان دو کشور مروج خونریزی و ویرانی در سراسر جهان معرفی کرد و افزود: تهدیدات تهران و مسکو از هر زمان دیگری جدی تر است.

اوکراین و متحدان غربی‌اش می‌گویند ایران پهپادهایی را به روسیه می‌دهد که به گفته آنها مسکو در هفته‌های اخیر، برای انجام حملات در اوکراین، از آنها استفاده کرده است.

اوایل این ماه، تهران اعتراف کرد که پهپادهایش را به روسیه ارسال کرده است، اما ادعا کرد که این پهپادها قبل از تهاجم روسیه به اوکراین ارسال شده‌ بودند.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، در کنفرانس سالانه «گفتگوهای منامه» در بحرین گفت: «امروز برنامه هسته ای ایران بیش از هر زمان دیگری پیشرفته شده است و رژیم به فروش پهپادهای انتحاری به روسیه متوسل شده است، که هم اکنون، غیرنظامیان را در اوکراین می کشند. در حالی که مردم ایران علیه دهه‌ها ظلم تظاهرات می‌کنند، حاکمان ایران در حال گسترش خونریزی و ویرانی از سراسر منطقه گرفته تا کی‌یف هستند. بریتانیا مصمم است در کنار دوستان خود برای مقابله با تهدید ایران، جلوگیری از قاچاق سلاحهای متعارف، و جلوگیری از دستیابی رژیم به سلاح هسته‌ای فعالیت کند.»

به گفته وزیر امور خارجه بریتانیا که در هم اندیشی موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در منامه بحرین سخن می‌گفت «دو بار در سال جاری، یک ناوچه نیروی دریایی سلطنتی که در آب‌های بین‌المللی جنوب ایران فعالیت می‌کرد، قایق‌های تندرو ایرانی پُر از موشک‌ زمین به هوا و موتور موشک‌های کروز را متوقف کرد که اگر یکی از آنها به مقصد می رسید، احتمالا شاهد حملاتی که به امارات متحده عربی رخ داد می‌بودیم.»

حوثی های یمنی مورد حمایت جمهوری اسلامی در نیمه ژانویه سال جاری با موشک و پهپاد به ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی/حمله کردند که در آن سه غیرنظامی کشته شدند.

سخنرانی کلورلی یک روز پس از آن بود که اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، نیز در بحرین هشدار داد که «تکثیر تسلیحات» ایران تهدیدی برای اروپا محسوب می شود.

انتقادات فزاینده در حالی صورت می گیرد که ایران با اعتراضات گسترده - بزرگترین اعتراضات در سال های اخیر - به دنبال مرگ مهسا امینی ۲۲ ساله در بازداشت پلیس اخلاقی، دست و پنجه نرم می‌کند.

کلورلی گفت: «در حالی که مردم [ایران] علیه دهه‌ها ظلم و ستم تظاهرات می‌کنند، حاکمان ایران خونریزی و ویرانی را در سراسر منطقه و تا کی‌یف گسترش می‌دهند.»

وزیر امور خارجه بریتانیا افزود: «بریتانیا مصمم است در کنار دوستان خود برای مقابله با تهدید ایران کار کند.»

هفته گذشته، اتحادیه اروپا بیش از ۳۰ مقام و سازمان ایرانی را به دلیل سرکوب معترضان و عرضه پهپاد‌های جنگی به روسیه تحریم کرد.

کلورلی در سخنرانی خود همچنین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، را به دلیل تهدید امنیت جهانی مورد انتقاد قرار داد.

او گفت: «هیچ کشوری از آشفتگی‌هایی که او به بازارهای جهانی آورده یا آسیبی که به امنیت غذایی جهانی وارد کرده مصون نیست.»

او افزود: «جنگ پوتین رنج بیشتری را به سوری‌ها و یمنی‌ها که از قبل تحت محرومیت‌های اضطراری بشردوستانه بودند، و همینطور مردم عادی لبنان‌ که در بحران اقتصادی گرفتار بوده‌اند، وارد می‌کند.»

XS
SM
MD
LG