لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۸

ند پرایس: جمهوری اسلامی از هیچ «اقدام پستی» برای سرکوب مخالفان فروگذار نمی‌کند


ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا - آرشیو
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا - آرشیو

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن را به بخش فارسی صدای آمریکا ارسال کرد، به گزارش‌های مربوط به وقوع تجاوز جنسی در زندان‌های ایران واکنش نشان داد و ضمن ابراز انزجار شدید آن را محکوم کرد.

پرایس در این بیانیه با اشاره به «گزارش‌ها و روایت‌های عینی» نسبت به تعرض جنسی به معترضان، از جمله کودکان، تحت بازداشت نیروهای حکومتی ابراز انزجار کرد.

او در ادامه استفاده از «خشونت جنسی به عنوان ابزاری برای سرکوب اعتراضات» را در تضاد شدید با «شجاعت معترضان ایرانی در مواجهه با چنین اقدامات مذموم برای ارعاب آنها و پایان دادن به اعتراضات» دانست.

ند پرایس افزود: «به نظر می‌رسد که سران جمهوری اسلامی در تلاش برای سرکوب مخالفان از هیچ اقدام پستی فروگذار نمی‌کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تاکید بر عزم ایالات متحده برای تداوم پیگیری عاملان سرکوب وحشیانه و خشونت‌آمیز مردم ایران «از طریق اقدامات خود و اقدامات چندجانبه، و نیز از طریق سازمان ملل متحد» گزارش‌های اخیر از خشونت جنسی توسط نیروهای حکومت را یادآور «مخاطراتی که مردم ایران با آن مواجهند» دانست.

شبکه سی‌ان‌ان پس از یک بررسی دو ماهه، روز دوشنبه در گزارشی تحقیقی به اعتراضات و بازداشت‌ها در ایران پرداخته و تایید کرده‌ است «پسران و دختران بازداشت‌شده در ایران، مورد «خشونت جنسی» قرار می‌گیرند و در برخی موارد در زندان به آن‌ها «تجاوز» می‌شود.

XS
SM
MD
LG