لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

ایران محور گفت وگوهای نتانیاهو در سفر به اروپا


تشریح موضع اسرائیل در قبال جمهوری اسلامی ایران بخشی از برنامه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در دیدار این هفته او از سه کشور قدرتمند اروپایی است.

نخست وزیر اسرائیل هدف از ملاقات‌هایش با آنگلا مرکل‌، امانوئل مکرون و ترزا می، رهبران آلمان ، فرانسه و بریتانیا، که از دوشنبه ۱۴ خرداد آغاز می شود، را تبادل نظر برای مهار جاه طلبی اتمی و توسعه طلبی جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه توصیف کرده است.

او گفت: «من با آنها در باره جلوگیری از تولید سلاح‌های اتمی در ایران و تسلط ایران در منطقه صحبت خواهم کرد.»

آقای نتانیاهو معتقد است که توافق اتمی با ایران، که کشورهای اروپایی خواهان حفظ آن هستند، نه تنها از ادامه برنامه تولید سلاح اتمی در ایران جلوگیری نکرد، بلکه تهران را به تولید تسلیحات اتمی نزدیک‌تر کرد.

استدلال آقای نتانیاهو این است که پولی که پس از لغو تحریم‌های اتمی به ایران سرازیر شد، به تهران توان مالی داد تا نفوذ نظامی خود را در منطقه به ویژه در سوریه، همسایه اسرائیل، گسترش دهد.

آقای نتانیاهو همچنین جمهوری اسلامی ایران را مسئول حملات راکتی حماس به اسرائیل دانست و گفت: «آن‌هایی که مسئول افزایش تنش هستند و از ایران الهام می‌گیرند، رژیم حماس و جهاد اسلامی هستند. من به جزییات طرح مان اشاره نمی کنم زیرا نمی خواهم دشمن بداند چه در انتظار آنهاست، اما یک چیز روشن است؛ اگر ما را آزمایش کنند بهای آن را بلافاصله پرداخت خواهند کرد و اگر ادامه دهند ، بهای بیشتری پرداخت خواهند کرد.»

دولت‌های اروپایی می‌گویند که نگرانی‌های آمریکا و اسرائیل را از رفتار جمهوری اسلامی ایران درک می‌کنند و می خواهند ضمن حفظ برجام، برای توافق جداگانه‌ای درباره مسائل دیگر با ایران گفتگو کنند.

آقای نتانیاهو بر واکنش قاطع به تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران علیه اسرائیل تاکید گذاشته است و می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران باید از تمامی خاک سوریه خارج شود.

اسرائیل سه هفته پیش در واکنش به حملات راکتی از خاک سوریه، چندین موضع نیروهای نظامی ایران در سوریه را هدف حملات هوایی قرار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG