لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۸

نیکی هیلی در جلسه شورای امنیت درباره تنش نوار غزه: جامعه جهانی درباره اسرائیل دو رویی نکند


شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر چهارشنبه برای بررسی حملات راکتی از سوی غزه به اسرائیل و پاسخ این کشور به این حملات تشکیل جلسه داد. نماینده آمریکا در این جلسه از جامعه جهانی و بویژه اعضای این شورا خواست که برای پایان دادن به درگیریها زمینه برای آغاز مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها را مهیا کند.

نماینده اسرائیل در این نشست، ایران را که از حامیان کلیدی حماس است، مسئول حملات راکتی دانست.

طی حملاتی که روز سه شنبه از سوی غزه به اسرائیل رخ داد، نقاط هم مرز غزه در اسرائیل مورد اصابت ۷۰ راکت قرار گرفت که یکی از آنها به مهد کودکی اصابت کرد.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: من از اعضای این شورا مصرانه می خواهم که به همان اندازه که حق مشروع اسرائیل در دفاع از خود را موشکافانه بررسی می کنند، اقدامات تروریستی گروه حماس را نیز مورد بررسی قرار دهند. اعضا نباید انتظار داشته باشند که در حالی که حماس به اقدامات تروریستی خود شتاب می دهد، اسرائیل برای دفاع از خود کاری نکند. این اوج دو رویی است.

وی افزود: ادامه محکومیت اسرائیل در حالیکه که گفته ها و اقدامات سران حماس نادیده گرفته می شود، این سئوال را مطرح می کند که چه کسی به دنبال رفاه مردم فلسطینی است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل با جداکردن مردم فلسطینی از گروه تروریستی حماس، گفت: مردم فلسطینی سزاوار زندگی بهتری هستند، این مساله صرفا در صورتی که جامعه جهانی اقدامات تروریستی حماس را محکوم و رد کند، محقق می شود. ما از رهبری فلسطینیها، و همه بازیگران مسئول در این مساله می خواهیم که برای تحقق رفاه مردم فلسطینی و اسرائیل دو طرف را به حضور به پای میز مذاکره تشویق کنند.

در این جلسه همچنین «دنی دنون» سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد گفت: نقش ایران در حوادث اخیر را نباید نادیده گرفت. حماس با پول ایران و راکتهای ایرانی این خشونتها در نوار مرزی و هدفگیری شهرهایمان را ما انجام می دهد؛ بمانند لبنان و سوریه و هر جایی در منطقه که شما شاهد ارعاب و خشونت هستید، ردپایی از ایران است. حماس از ایران الگو می گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG