لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

آیا روسیه پشت ایران را خالی کرده است؟ درخواست تلویحی لاوروف از ایران برای ترک سوریه


سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری به طور تلویحی از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست که نیروهای نظامی خود و گروههای نیابتی اش را از خاک سوریه خارج کند.

وی گفت: در توافقی که برای ایجاد مناطق تنش زدا در جنوب غربی سوریه به عمل آوردیم، به خروج همه نیروهای خارجی از این منطقه در سوریه اشاره شده است.

تاکنون روسیه و جمهوری اسلامی ایران سیاست مشترکی در حمایت از رژیم اسد داشته اند و حتی ایران پایگاههایی را در خاک خود برای استفاده روسیه در اختیار این کشور قرار داده است.

در چند هفته اخیر فشار برای محدود کردن ایران در عراق و سوریه از سوی ایالات متحده افزایش یافته است.

پرزیدنت ترامپ در سخنرانی خروج آمریکا از برجام و مایک پمپئو در اعلام سیاست جدید ایالات متحده در قبال تهران، هر دو بر تلاش ها برای محدود کردن نقش ایران در کشورهای دیگر تاکید کرده اند.

اسرائیل در ماه جاری بارها به این مناطق که در آن سوی بلندیهای جولان قرار دارد، حمله کرده است. نتانیاهو و سایر مقام های این کشور می گویند هدف جمهوری اسلامی از حضور در سوریه، نزدیکی به مرزهای اسرائیل است.

تاکنون چند حمله از سوی اسرائیل به سوریه صورت گرفته که اسرائیل اعلام کرده در این حملات مقر و پایگاه نیروهای متعلق به سپاه پاسداران ایران و گروههای نیابتی اش هدف بوده و مورداصابت قرار گرفته اند.

اسرائیل بارها اعلام کرده است که به هیچ وجه اجازه حضور دائمی نیروی نظامی متعلق به جمهوری اسلامی ایران در آن سوی مرزهای خود در سوریه را نخواهد داد.

آمریکا از این سیاست اسرائیل به شدت حمایت می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG