لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار زندانی، به صورت موقت آزاد شد


Nazila Maroufian نازیلا معروفیان
Nazila Maroufian نازیلا معروفیان

نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار ایرانی، روز شنبه ۱۸ شهریور، به قید کفالت از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری «هرانا» به نقل از یک منبع آگاه، «آزادی نازیلا معروفیان با معرفی کفیل و به صورت موقت صورت گرفته است.»

این روزنامه‌نگار پیش از این، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری و پرداخت ۱۵ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده بود.

خانم معروفیان که اخیرا پس از دو روز بازداشت به‌طور موقت از زندان قرچک ورامین آزاد شده بود، روز هشتم شهریور مجددا به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، با ضرب و شتم، در منزل خود بازداشت و به دادسرای ارشاد تهران منتقل شد.

بازداشت او پس از حمایتش از مهدی یراحی، خواننده معترض، انجام شد.

نازیلا معروفیان روز ۱۶ شهریور در یک پیام صوتی از زندان اوین فاش کرد «در شرایطی که بدترین حال ممکن» را داشته، به او «تعرض» شده است.

این روزنامه‌نگار که در اعتراض به این رفتار ماموران حکومتی اعتصاب غذا کرد، با اشاره به همه زنانی که در «کلانتری‌ها، بازداشتگاه وزرا، دادسراها» مورد «خشونت فیزیکی» قرار می‌گیرند، گفت این اعتصاب غذا علاوه بر اعتراض به وضعیت خودش، «برای تمامی زنانی است که در ایران دارند به سختی زندگی می‌کنند.»

با این همه، قوه قضائیه جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرد. این در شرایطی است که پیش از این هم شماری از زندانیان سیاسی در این مورد سخن گفته‌اند.

تعرض به نازیلا معروفیان در زندان، بازتاب جهانی زیادی داشت و با اعتراض وزارت امور خارجه آمریکا مواجه شد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه پانزدهم شهریور، در حساب خود در رسانه اجتماعی «اکس»، استفاده «سیستماتیک» جمهوری اسلامی از خشونت جنسی را «منزجر کننده» خواند و نوشت: «شجاعت ایرانیان در برابر چنین اقدامات مذمومی که به منظور ارعاب آنهاست، بیشتر نمایان شده است.»

وزارت امور خارجه آمریکا، گزارش‌های دریافتی از تعرض جنسی به نازیلا معروفیان در حین بازداشت را «غمگین کننده» دانست و تاکید کرد: «استفاده رژیم ایران از خشونت جنسی سیستماتیک، برای القای ترس، شرم و سکوت قربانیان طراحی شده است اما ایالات متحده به اقدامات خود در حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی مردم ایران و همکاری با متحدان و شرکا جهت پاسخگو قرار دادن عاملان نقض حقوق بشر در ایران، ادامه می‌دهد.»

نازیلا معروفیان، خبرنگار
نازیلا معروفیان، خبرنگار

نازیلا معروفیان در ۱۷ تیر سال جاری نیز پس از احضار و مراجعه به شعبه اول دادسرای اوین، بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شد.

خانم معروفیان چندی بعد توسط شعبه دوم دادسرای اوین تفهیم اتهام و در روز ۲۱ مرداد با تودیع وثیقه آزاد شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات نازیلا معروفیان در خصوص پرونده پیشین او روز ۱۵ مرداد، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شد.

خانم معروفیان در نهایت، با اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق انتشار مصاحبه با پدر مهسا امینی» به دو سال حبس تعزیری، ۱۵ میلیون تومان جریمه نقدی، و پنج سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. حکم حبس او به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمد.

نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار، شهروند اهل سقز و ساکن در تهران، تجربه همکاری با رسانه‌های مختلفی را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد. او پیش از این نیز از بابت فعالیت‌های خود سابقه بازداشت و برخوردهای قضایی را داشته است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG