لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

پریسا صالحی، خبرنگار روزنامه دنیای اقتصاد، به دادسرا احضار شد


پریسا صالحی، برگرفته از صفحه ایکس (توئیتر سابق) این روزنامه‌نگار اقتصادی
پریسا صالحی، برگرفته از صفحه ایکس (توئیتر سابق) این روزنامه‌نگار اقتصادی

پریسا صالحی، خبرنگار روزنامه دنیای اقتصاد، پس از تفتیش منزل و ضبط موبایلش از سوی ماموران امنیتی از مراجعه به دادسرای کرج در روز شنبه ۱۸ شهریور خبر داد.

این خبرنگار مخالف حجاب اجباری در شبگه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشته است که ماموران امنیتی روز سه‌شنبه ۱۴ شهریور حین تفتیش منزلش در کرج بارها او و خانواده‌اش را مورد توهین و تهدیدهای مکرر قرار داده‌اند.

از اتهامات وارده علیه این دانشجوی کارشناسی ارشد رشته اقتصاد در دانشگاه تهران خبری منتشر نشده است.

نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار منتقد که با پدر مهسا امینی مصاحبه کرده بود، هم روز چهارشنبه ۸ شهریور همراه با ضرب و جرح برای چندمین بار بازداشت شد.

او گفته که در دوران بازداشت مورد تعرض قرار گرفته است و در حال حاضر هم در اعتصاب غذا بسر می‌برد.

از سوی دیگر، الناز محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن، و نگین باقری، خبرنگار روزنامه هفت صبح، هم به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به سه سال حبس تعلیقی، شرکت در یک دوره آموزشی اخلاق حرفه‌ای خبرنگاری و سه سال ممنوع‌الخروجی محکوم شده اند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران با محکوم‌کردن احکام صادره علیه این دو خبرنگار، درباره صدور چنین احکامی علیه روزنامه‌نگاران در ایران ابراز نگرانی کرده است.

روزنامه‌نگاران از جمله اقشاری هستند که در آستانه سالگرد کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی حکومت ایران فشارهای امنیتی علیه آنها را تشدید کرده است.

بر پایه تازه‌ترین گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز درباره آزادی رسانه‌ها که اردیبهشت سال جاری منتشر شد، ایران در میان ۱۸۰ کشور جهان در جایگاه ۱۷۷ قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG