لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۲

سعید ماسوری، زندانی سیاسی: جمهوری اسلامی «پیر و جوان» را در «آتش جنایت خود» در قزل‌حصار می‌سوزاند


سعید ماسوری، زندانی سیاسی در ایران

در پی انتقال سیزده تن از زندانیان سیاسی از اوین به زندان قزل‌حصار، سعید ماسوری، یکی از زندانیان انتقال‌یافته، در نامه‌ای قزل‌حصار را «سیاه چاله‌ای» توصیف کرد که به گفته او باورکردنی نیست.

این زندانی سیاسی که ۲۳ سال از عمرش را در حبس بسر برده با انتقاد از وضعیت زندان قزل‌حصار نوشته که «کمترین امکان تغذیه‌ای، بهداشتی، درمانی و حتی جایی نیم متری برای نشستن در آن وجود ندارد.»

به گزارش مرکز مشاوره و آموزش حقوقی ویژه کنش‌گران، دادبان، سعید ماسوری از این زندان به عنوان «سیاه چاله‌ای» نام برده که «به اراده ولی‌فقیه و با حلقه بگوشی جنایتکاری مثل اژه‌ای مردم این خاک را از پیر و جوان به داخل آن می‌ریزند و در آتش جنایت خود می‌سوزانند.»

کانون نویسندگان ایران نیز بتازگی در بیانیه‌ای درباره شرایط نامناسب ۱۳ زندانی سیاسی منتقل شده از زندان اوین به زندان قزل‌حصار نسبت به در خطر بودن جان آنها هشدار داد.

از اعتصاب غذای زندانیان تا ادامه فشار حکومت بر مخالفان

از سوی دیگر بهاره هدایت، فعال سیاسی زندانی، و نازیلا معروفیان، روزنامه نگار مخالف حجاب اجباری، هم همچنان در اعتصاب غذا بسر می‌برند.

خانواده جواد روحی، زندانی جان باخته، بتازگی در نامه‌ای خواستار پایان اعتصاب غذای بهاره هدایت شده‌اند.

بهاره هدایت از روز پنجشنبه ۹ شهریور در اعتراض به از جمله «سرکوب مضاعف» معترضان به وسیله حکومت ایران و همچنین جان باختن جواد روحی دست به اعتصاب غذا زده است.

در نامه خانواده جواد روحی که در صفحه ایکس (توئیتر سابق) آتنا دائمی، فعال مدنی، منتشر شده، با تاکید بر «ضروری بودن وجود» بهاره هدایت برای ملت ایران، از او خواسته شده که اعتصابش را بشکند.

از سوی دیگر یک منبع آگاه بتازگی در گفتگو با صدای آمریکا از وخامت وضعیت نازیلا معروفیان، روزنامه نگار زندانی، در پی اعتصاب غذای خشک او خبر داده است.

به گزارش منابع حقوق بشری، شماری از مخالفان حجاب اجباری نیز با احکام زندان مواجه شده‌اند.

هرانا گزارش داده است الهام فرشاد، از مخالفان حجاب اجباری، پس از درگیری لفظی با یک معمم از سوی دادگاه نوشهر به سه سال و هشت ماه حبس محکوم شد. برپایه ویدیوی منتشرشده، این درگیری پس از اعتراض فرد معمم به پوشش اختیاری این معترض ۲۹ ساله در فروشگاهی در رامسر رخ داده است.

هرانا همچنین از تعیین وقت دادگاه برای مریم عباسی نیکو، شهروند بازداشت‌شده در شاهین شهر، به اتهام «سب النبی» خبر داد.

بنا بر این گزارش، تاریخ محاکمه روز ۲۷ شهریور ماه و اتهامات این شهروند ۴۲ ساله هم از جمله «تبلیغ علیه نظام»، «اهانت به مقدسات اسلام»، «سب النبی» و «اهانت به رهبر جمهوری اسلامی» ذکر شده است. این در شرایطی است که مریم عباسی نیکو از زمان بازداشت تاکنون از دسترسی به وکیل انتخابی محروم بوده است.

هرانا همچنین از صدور حکم دادگاه تجدیدنظر استان تهران درباره وحید کریمی، معترض ساکن قزوین، خبر داده است. این معترض به اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» به چهار سال و یک ماه و هفده روز زندان محکوم شده است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو هم از بازداشت دستکم دو شهروند در روزهای گذشته خبر داده است.

بنا بر این گزارش، وطن دوستی، از هنرمندان شهر پهله از توابع شهرستان دهلران، و حیدر صمدی، اهل دیواندره، روز چهارشنبه ۱۵ شهریورماه بازداشت شدند. از اتهامات، محل نگهداری و وضعیت این دو شهروند هیچ خبری منتشر نشده است.

با نزدیک شدن به سالگرد کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، فشارهای حکومت بر روزنامه نگاران، کنشگران مدنی و سیاسی، وکلا، فعالان کارگری و فرهنگیان و همچنین منتقدان تشدید شده است.

XS
SM
MD
LG