لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

ابراز امیدواری خانواده نازنین زاغری به آزادی قریب الوقوع او


نازنین زاغری شهروند بریتانیایی ایرانی که در سفر به ایران بازداشت شد.
نازنین زاغری شهروند بریتانیایی ایرانی که در سفر به ایران بازداشت شد.

همسر نازنین زاغری می گوید بیش از پیش به آزادی این شهروند بریتانیایی ایرانی تبار، امیدوار است. او گفته است، وکیل خانم زاغری در زندان به او خبر داده که روند آزادی احتمالی اش، آغاز شده است.

ریچارد رتکلیف روز پنجشنبه ۳۰ آذر گفت دیروز وکیل نازنین با او در زندان ملاقات داشت و به همسرم گفت که پرونده او که تا کنون بسته بوده؛ اما اکنون در دسترس قرار گرفته و او می تواند زودتر از موعد مقرر مرخص شود.

آقای رتکلیف گفته او دارای شرایط «آزادی زودهنگام» است. براساس قوانین ایران، آزادی زودتر از موعد می تواند بعد از عفو یا آزادی مشروط مقامات قضایی باشد.

آقای رتکلیف گفته است: وکیل او بعد از شنیدن این خبر بسیار هیجان زده شده بود و به نازنین گفت که بمحض اینکه کاغذ بازی های لازم تمام شود، او آزاد خواهد شد. شاید این روند دو هفته دیگر طول بکشد ولی بنظر می رسد آزادی او بسیار محتمل خواهد بود.

خانم زاغری از کارکنان بنیاد خیریه تامسون رویترز است که در فروردین ۱۳۹۵ ، هنگام بازگشت به بریتانیا به همراه دختر خردسالش، پس از گذراندن تعطیلات و دیدار با خانواده اش در فرودگاه تهران بازداشت شد.

نازنین زاغری به اتهام براندازی نرم به پنج سال زندان محکوم شد. به نظر می رسید او اواخر سال ۲۰۱۷ و اوائل سال ۲۰۱۸ مشمول آزادی زودهنگام شود.

همسر او روز پنجشنبه گفت: خانواده نازنین بسیار از شنیدن این خبر خوشحال هستند و ما امیدواریم که در چند روز آینده این کابوس به پایان برسد. مقامات ایرانی آزادی قریب الوقوع او را تأیید نکرده اند ولی معاون دادستان تهران که به دیدار نازنین در زندان رفته بود از او پرسیده بود که به غیر از آزادی از زندان او به چه چیزی نیاز دارد و نازنین در جواب گفته بود که جز آزادی از زندان خواسته دیگری ندارد.

آقای رتکلیف خبر داده که محمد جواد ظریف هفته پیش با دادستان کل تهران در باره پرونده نازنین ملاقات داشت.

به نظر می رسد افزایش تلاش ها در ایران برای آزادی زاغری بعد از سفر بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس است. هرچند که برخی ائمه جمعه مثل علم الهدی از سفر او برای آزادی «جاسوس وطن فروش ناپاک» انتقاد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG