لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۷

نماینده پارلمان بریتانیا از ایران خواست فورا مدارک درمانی زاغری را منتشر کند


نازنین زاغری شهروند بریتانیایی ایرانی که در سفر به ایران بازداشت شد
نازنین زاغری شهروند بریتانیایی ایرانی که در سفر به ایران بازداشت شد

«تولیپ صدیق» نماینده حوزه انتخابیه نازنین زاغری در انگلستان، معتقد است گزارش های پزشکی از وضعیت جسمی و روحی نازنین در زندان در تلاش ها برای آزادی او بر مبنای ملاحظات بشردوستانه تاثیری حیاتی خواهد داشت.

ایونینگ استاندارد در گزارشی نوشت: نازنین زاغری رتکلیف، بریتانیایی ایرانی تبار ۳۸ ساله، در آستانه تجربه دومین کریسمس خود پشت میله های زندان است. او سال گذشته در پایان گذراندن تعطیلات با خانواده اش در ایران هنگام خروج از فرودگاه به همراه فرزند خردسالش به اتهام جاسوسی دستگیر شد.

خانم صدیق که نماینده مناطق همپستد و کیلبرن در پارلمان بریتانیا است می گوید: «من نگران این هستم که مبادا شکنجه شده باشد. اگر آن ها چیزی برای پنهان کردن ندارند برای انتشار گزارش های پزشکی نباید نگرانی وجود داشته باشد.»

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، به اعضای مجلس عوام، گفت که هنگام بازدید از ایران در روزهای اخیر خواستار آزادی اتباع با تابعیت دوگانه بر مبنای ملاحظات بشردوستانه شده بود.

با این وجود، تولیپ صدیق گفت گزارش های ۱۰ روز پیش پزشک باید منتشر شود. او گفت: «این تنها راهی است که بر مبنای ملاحظات بشردوستانه آزاد خواهد شد.»

خانم صدیق می خواهد وزیر خارجه بریتانیا خواستار انتشار این مدارک شود. بوریس جانسون به قانونگذاران بریتانیایی گفت طرح علنی آن چه طرف ایرانی درباره هر پرونده به او گفته اند نادرست است.

امروز ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، که ساکن همپستد است در مصاحبه ای گفت: «نازنین یک رشته مشکلات سلامت خصوصا مشکل سلامت فکری دارد.»

امروز قرار بود دادگاهی برای رسیدگی به اتهامات جدید علیه نازنین زاغری در تهران برگزار شود که به زمانی دیگر موکول شد. نازنین زاغری تمام اتهامات علیه خود را رد کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG