لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۳

فرمانده نیروی دریایی ایران: آمریکا کشتی هایش را در خلیج عدن اسکورت کند


حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت آمریکا نیازی به اسکورت کشتی های خود در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان ندارد.

آقای سیاری روز یکشنبه به خبرنگاران گفت: «خلیج عدن و باب‌المندب امنیت کافی ندارد، بنابراین آمریکایی‌ها باید در این منطقه کشتی‌های خود را اسکورت کنند.»

به گفته فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، نیروی دریایی ارتش و سپاه پاسداران حضور «همیشگی» دارند و آمریکا نیاز به اسکورت کشتی های خود ندارد.

ایران هفته گذشته یک کشتی تجاری غربی، متعلق به شرکت مرسک را به زور وادار کرد که در بندرعباس پهلو بگیرد. این شرکت در آمریکا دفاتری دارد.

پس از آن رویداد آمریکا اعلام کرد که کشتی های خود را در خلیج فارس همراهی می کند و ممکن است کشتی های دیگر خارجی را نیز همراهی کند.

«مرسک لاین» از زیرمجموعه‌های شرکت حمل و نقل دانمارکی مرسک، روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد که احتمالا دلیل توقیف کشتی باری «مرسک تیگریس» به قراردادی برای تحویل باری که در سال ۲۰۰۵ میلادی (۱۳۸۴ خورشیدی) با ایران منعقد شد، مربوط است.

نیویورک تایمز، روز شنبه ۱۲ اردیبهشت در مقاله‌ای نوشت که در حالی که برنامه اتمی ایران در حال رسیدن به یک فرجام نهایی است، حالا تنگه هرمز بار دیگر به محل اختلافی بین ایران و آمریکا مبدل شده است.​

آمریکا پیش از توقیف کشتی باری مرسک، کشتی های نظامی خود را به خلیج عدن فرستاده بود، جایی که کشتی های ایرانی که گفته می شد به یمن می رفتند، مسیر خود را تغییر دادند و از یمن دور شدند.

XS
SM
MD
LG