لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۷

مشاور روحانی از نیروی انتظامی خواست وضعیت جدید کشور را درک کند


حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهوری ایران
حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهوری ایران

مشاور رییس جمهوری ایران در واکنش به لغو پی در پی کنسرت‌های موسیقی در ایران، از نیروی انتظامی خواست وضعیت جدید کشور را درک کند.

حسام‌الدین آشنا در مورد لغو کنسرت‌ها در ایران به ایسکانیوز، خبرگزاری وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی گفته است «لازم است تا بعضی‌ها به بیانات فرماندهان بالادست خود دقت بیشتری کنند، زیرا سوگیری‌هایی که برخی از افراد در نیروی انتظامی دارند تناسبی با وضعیت جاری کشور ندارد.»

در روزهای اخیر چند کنسرت موسیقی که پیشتر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوزهای لازمرا گرفته بودند، لغو شده‌اند و اظهارات متناقضی در مورد نهاد تصمیم گیرنده برای لغو این کنسرت‌ها منتشر شده است.

کنسرت مشترک کیهان کلهر و گروه موسیقی نیویورکی بروکلین رایدر در تالار میلاد تهران، کنسرت پرواز همای در تالار وزارت کشور تهران، و کنسرت وحید تاج در رشت، سه کنسرت لغو شده در روزهای اخیر هستند.

علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد، لغو مجوز کنسرت پرواز همای را توسط دادگاه فرهنگ و رسانه، و کنسرت وحید تاج در رشت را به دلیل اعلام سه روز عزای عمومی پس از مرگ محمدعلی امینیان نماینده استان گیلان در مجلس خبرگان عنوان کرد.

پیشتر پیروز ارجمند رئیس دفتر موسیقی و حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت ارشاد، از نقش اداره اماکن در رابطه با جلوگیری از برگزاری کنسرت‌ها به شدت انتقاد کرده بودند. گرچه اداره اماکن نقش خود را در لغو این کنسرتها منکر شده و مسولیت را به عهده مقامات قضایی انداخته است.

محمد مصطفایی حقوقدان ساکن نروژ به بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید طبق قانون تنها دستگاه قضایی است که می‌تواند مانع برگزاری کنسرت موسیقی شود، و نه نهاد دیگری مثل اداره اماکن نیروی انتظامی.

علی جنتی وزیر ارشاد ایران نیز ابراز امیدواری کرده است که در مذاکره با مقامات قضایی کشور، مشکل این کنسرت‌ها حل شود.

از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی تاکنون بیش از ۳۰ کنسرت موسیقی لغو شده‌اند. گرچه در این مدت ارکستر سمفونیک ایران در اسفند ماه گذشته به رهبری علی رهبری و ارکستر موسیقی ملی ایران چهارشنبه همین هفته به رهبری فرهاد فخر الدینی پس از مدت‌ها آغاز به کار کردند.

در جریان آغاز بکار دوباره ارکستر ملی ایران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، و علی جنتی وزیر ارشاد ایران نیز حضور داشتند.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG