لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

یک گروه کُرد مسئولیت حمله مسلحانه به خودروی نماینده مجلس را بر عهده گرفت


عصر یکشنبه رخ داد، چهار نفر با بستن راه خودروی نماینده اسلام آباد غرب و فرماندار این شهر، خودروهای آنها را به رگبار بستند.
عصر یکشنبه رخ داد، چهار نفر با بستن راه خودروی نماینده اسلام آباد غرب و فرماندار این شهر، خودروهای آنها را به رگبار بستند.

یک روز پس از حمله مسلحانه به کاروان خودروهای حامل نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو و چند مقام محلی استان کرمانشاه که منجر به کشته شدن دو نفر شد، گروهی به نام "عقاب های آزاد کردستان - شرق" مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

برخی از وبسایت‌ها که اخبار مربوط به کُردهای منطقه را پوشش می‌‌دهند روز دوشنبه ۲۱ تیر ماه نوشتند که این گروه با انتشار اطلاعیه‌ای حمله مسلحانه به خودروهای نماینده مجلس و مقام های محلی همراه او را اقدامی تلافی جویانه در واکنش به کشته شدن "فرزندان ملکشایی" عنوان کرده است.

در این حمله که بعد از ظهر روز یکشنبه رخ داد، چهار نفر با بستن راه خودروی حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده اسلام آباد غرب و فرماندار این شهر، خودروهای این افراد و همراهانشان را به رگبار بستند. در این حادثه راننده و یکی از مسئولان شبکه دامپزشکی منطقه کشته شده و فرماندار و یکی دیگر از همراهان آنها زخمی شدند.

برخی از گمانه زنی ها از احتمال دست داشتن نیروهای پژاک در این حمله حکایت داشت اما حسینعلی امیری، سخنگوی و قائم مقام وزارت کشور ایران این گمانه زنی ها را غیرقابل تایید و نامعتبر دانست و گفت که نیروهای امنیتی و نظامی در استان کرمانشاه برای پی بردن به چرایی این حمله در تلاش هستند.

گروهی که خود را "عقاب های آزاد کردستان - شرق" معرفی کرده، در حالی مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است، که سابقه‌ای از این گروه در فعالیت‌های سیاسی و شبه نظامی به چشم نمی‌خورد.

مشخص نیست این گروه ارتباطی با گروه موسوم به "بازهای آزادی کردستان" که مسئولیت حملات تروریستی در ترکیه را بر عهده گرفته، داشته باشد. با این حال به گفته برخی ناظران، این گروه، منشعب شده از گروه "پاک" (پارت آزادی کردستان) است و نخستین بار است که اقدام به چنین حمله مسلحانه ای کرده است.

گروه "بازهای آزادی کردستان" حمله تروریستی اواخر بهمن ماه گذشته در آنکارا را بر عهده گرفت و از آن به عنوان مسئول حملات تروریستی استانبول در خرداد ماه امسال نیز یاد می‌شود. حزب کارگران کردستان ترکیه، پ.ک.ک، ارتباط خود با این گروه را رد کرده است.

مقامات امنیتی ایران هنوز واکنشی به اطلاعیه اخیر "عقاب های کردستان آزاد - شرق" نشان نداده‌اند.

XS
SM
MD
LG