لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

بیانیه موسوی و کروبی به مناسبت سالگرد انقلاب


آرشیو
آرشیو

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از چهره های شاخص منتقد دولت در ایران، به مناسبت سی و دومین سالگرد انقلاب اسلامی، بیانیه ای صادر و از عملکرد حاکمیت به شدت انتقاد کرده اند.
این بیانیه، انقلاب سال ۵۷ را به عنوان «جلوه درخشان تعیین سرنوشت مردم به دست خودشان» نامیده و می گوید که این انقلاب نه یک تغییر قدرت ساده، بلکه تغییر یک گفتمان بود که امروز بیش از همیشه، سعی در تحریف تاریخ آن می شود.

این دو، شرایط سیاسی فعلی کشور را بازتولید مناسبات دوران شاهنشاهی دانسته اند و با انتقاد از آنچه رفتارهای «ستمکارانه و ضد دینی» خوانده اند، می گویند حاکمیت پشت دین سنگر گرفته و سعی می کند طبقات مذهبی را به دنبال خود بسیج کند؛ در حالی که خود، بیشترین لطمه را به فضای دینی جامعه زده است.

دو نامزد معترض به نتایج مناقشه برانگیز انتخابات دهم ریاست جمهوری می گویند شرکت گسترده مردم در انتخابات خرداد ۱۳۸۸، به دلیل «احساس مسئولیت همگانی» در برابر «ناتوانی دستگاه اداره کشور» و نیاز به تغییرات بنیادی بود و حتی کسانی که سال ها بود در انتخابات شرکت نکرده بودند، برای ایجاد تحولی بزرگ در آن شرکت کردند.

به گفته این دو چهره منتقد جناح حاکم بر ایران، در یک سال و نیم گذشته در ایران گفتمان جدیدی متولد شده و هیچ چیز نمی تواند مانع رشد آن شود، گفتمانی که از رأی مردم و از رجوع به قانون اساسی نمی ترسد، خشونت را طرد می کند، و به دنبال تغییر از راه های مسالمت آمیز است. به عقیده آنان، این گفتمان فساد را تحمل نمی کند، با دادن وعده آوردن پول نفت بر سر سفره مردم، یک شبه قیمت نان و سوخت و برق و گاز را چند برابر نمی سازد، خواستار عزت کارگر و کارآفرین است، و با وارادات خارجی باعث نابودی تولید ملی نمی شود.

آقایان موسوی و کروبی، با اشاره به اعدام های گسترده اخیر در زندان های ایران می گویند گفتمان جدیدی که بویژه در دو سال گذشته تولید شده، معتقد است عامل اعتیاد و دزدی ، نرخ بالای بیکاری در جوانان است و مشکل جرم و جنایت با چوبه دار حل نمی شود.

بنا به این بیانیه، طی تحولات مهمی که در ماه های اخیر در ایران اتفاق افتاده است، تعداد زیادی از اعضای ارگان های نظامی و امنیتی حاضر به سرکوب مردم نشده اند و بسیاری از افرادی که فکر می کردند جنبش اعتراضی مردم به «قدرت های سلطه جوی بیگانه» وابسته است، متوجه شدند که این ترفندی است تا اعمال غیرانسانی اقتدارگرایان را موجه جلوه دهند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی در پایان این بیانیه تاکید می کنند که گفتمان امروز جامعه دیگر به دنبال رهبران قهرمان نیست بلکه به تعداد معتقدانش رهبر دارد و می خواهد هر ایرانی در نجات کشورش سهیم باشد، و در عین حال «چرخش قدرت»، «پاسخگویی به مردم»، و «برابری همه در قبال قانون» را مایه سلامت و پیشرفت می داند.

اخیرا این دو نامزد معترض انتخابات بحث برانگیز خرداد ۸۸ در نامه ای رسمی از وزرات کشور در خواست مجوز کرده اند تا در روز ۲۵ بهمن در حمایت از خیزش مردم مصر و تونس، راه پیمایی برگزار کنند. با وجود اینکه وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران هنوز به این درخواست پاسخی نداده، کاربران وب سایت های نزدیک به مخالفان دولت و گروه های ایرانی فعال در شبکه های اجتماعی چون فیس بوک و سایت هایی مثل بالاترین، از پیشنهاد راهپیمایی روز ۲۵ بهمن برای حمایت از مردم معترض تونس و مصر، استقبال گسترده ای کرده اند.

XS
SM
MD
LG