لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

موسوی و کروبی خواستار مجوز راهپیمایی همبستگی با مصر و تونس شدند


موسوی و کروبی خواستار مجوز راهپیمایی همبستگی با مصر و تونس شدند
موسوی و کروبی خواستار مجوز راهپیمایی همبستگی با مصر و تونس شدند

دو تن از رهبران مخالفان حکومت جمهوری اسلامی در ایران خواستار صدور مجوز راهپیمایی در تهران برای حمایت از اعتراض های مردم مصر و تونس شدند.

به گزارش وبسایت کلمه، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران جنبش اعتراضی ایران موسوم به جنبش سبز، خواستار صدور مجوز راهپیمایی برای روز ۲۵ بهمن ماه شده اند. هدف از این راهپیمایی اعلام همبستگی با تظاهرات مردمی مصر و تونس اعلام شده است.

از دسامبر ۲۰۰۹، بیش از یک سال پیش که حرکات اعتراضی و تظاهرات حامیان جنبش سبز در ایران از سوی مقامات و نیروهای وابسته به حاکمیت سرکوب شد، تظاهرات گسترده دیگری تا کنون برگزار نکرده اند. در اعتراض های مردمی ایرانیان به نتیجه انتخابات بحث انگیز اخیر ریاست جمهوری، بنا به آمار رسمی هشت تن کشته و صدها تن مجروح شدند.

دولت جمهوری اسلامی ایران تاکنون پاسخی به درخواست آقایان موسوی و کروبی برگزاری تظاهرات نداده اند.

روز جمعه آیت الله علی خامنه ای در پیامی که بخشی از آن را به زبان عربی ایراد کرد، تظاهرات ضد دولتی مردم در مصر و تونس را «بیداری اسلامی» خواند و ضمن حمایت از این حرکات، ارتش مصر را به حمایت از تظاهرکنندگان ترغیب کرد.

احمد ابوالغیط، وزیر خارجه مصر روز شنبه، در پاسخ به پیام رهبر جمهوری اسلامی گفت آیت الله خامنه ای به نظر می رسد تظاهرات گسترده سال گذشته در کشورش را فراموش کرده است. او گفت خامنه ای به جای تلاش برای منحرف کردن توجه مردم ایران به وقایع مصر، به خواست مردم کشور خودش توجه کند.

همچنین اخوان المسلمین، گروه اسلامگرای مصر نیز گفت اعتراض های مصر «مردمی» است و نه اسلامی.

XS
SM
MD
LG