لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

دستگیری های گسترده در آستانه سالگرد انقلاب اسلامی در ایران


دستگیری های گسترده در آستانه سالگرد انقلاب اسلامی در ایران
دستگیری های گسترده در آستانه سالگرد انقلاب اسلامی در ایران

در حالی که مهدی کروبی در گفتگو با روزنامه نیویورک تایمز، دوشنبه هفته آینده را روز سرنوشت سازی برای جنبش سبز اعلام کرده ، اخبار رسیده از ایران حاکی است که مقام های امنیتی جمع کثیری از فعالان سیاسی را در طی ۲۴ ساعت گذشته بازداشت و زندانی کرده اند.

این موج جدید بازداشت های گسترده احتمالا واکنش مقام های جمهوری اسلامی نسبت به درخواست مجوز توسط دو تن از رهبران مخالفان دولت برای راهپیمایی حمایت از مردم تونس و مصر بوده است. مهدی کروبی در مصاحبه با نیویورک تایمز می گوید: اگر دولت مجوز برای این راهپیمایی بدهد شاهد تظاهرات بزرگی خواهیم بود.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی، روز یکشنبه در نامه‌ای به وزارت کشور با استناد به اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی خواستار صدور مجوز برای برگزاری این راهپیمایی در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه در تهران شده‌اند.

سایت سحام نیوز، پایگاه خبری نزدیک به آقای کروبی نوشته است که مهدی کروبی در حصر خانگی قرار گرفته است. به نوشته این سایت، به استثنای فاطمه کروبی همسر وی، حتی هیچ یک از فرزندان، عروس ها و بستگان آقای کروبی دیگر حق دیدار و ورود به خانه را ندارند.

درهمین رابطه حجت الاسلام دکتر مصطفی میراحمدی‌زاده، استاد حقوق عمومی دانشگاه مفید قم و از مشاورین مهدی کروبی نیز بعد از ظهر پنج شنبه ۲۱ بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی در شهر قم بازداشت شده است. حجت الاسلام میر احمدی زاده در گذشته به اتهام برنامه ریزی تظاهرات روز عاشورا در سال ۲۰۰۹ خلع لباس ، تبعید از شهر قم و به ده سال زندان محکوم شده بود. صدرالدین بهشتی، فرزند علیرضا بهشتی نیز دیگر فردی است که روز پنجشنبه، در تهران بازداشت شده است. گفته شده که ماموران ،صدرالدین بهشتی را در محل کارش در تهران بدون ارائه دلیلی بازداشت کرده اند. آقای بهشتی در جریان انتخابات ریاست جمهوری در ایران، مشاور ارشد میر حسین موسوی بود.

همچنین ماموران امنیتی حکومت جمهوری اسلامی، شامگاه چهارشنبه ۲۰ بهمن ماه، محمد حسین شریف زادگان، وزیر وقت دولت آقای خاتمی و مسوول کمیته اقشار ستاد موسوی درزمان انتخابات ریاست جمهوری را بدون ارائه هیچ دلیلی بازداشت کرده اند. دکتر شریف زادگان همسر خواهر میر حسین موسوی است

همزمان بر اساس گزارش های منتشر شده صالح نقره کار دبیر کمیته حقوقی ستاد آقای موسوی در انتخابات و خواهرزاده زهرا رهنورد نیز بازادشت شده است. به گزارش سایت جرس، مأموران امنيتی نيمه‌شب چهارشنبه نیز با ورود به خانه ميثم محمدی، روزنامه‌نگار، وی را به همراه چند نفر ديگر بازداشت و به زندان اوين منتقل کرده اند. امید محدث یک روزنامه دیگر نیز به همراه آقای محمدی بازداشت می شود.

روز چهارشنبه تقی رحمانی از فعالان ملی -مذهبی نیز بازداشت شده است. آقای رحمانی بیش نیمی از عمر خود را در زندانهای جمهوری اسلامی گذرانده و همسر نرگس محمدی از مدافعان حقوق بشر در ایران است.

با وجود آن که قوانین ایران و تعهدات این کشور در قبال کنوانسیون بین المللی حقوق سیاسی و مدنی که آزادی اجتماعات وبرگزاری اجتماعات مسالمت آمیز را صریحا تضمین کرده است، تاکنون مقام های دولتی پاسخی به درخواست مجوز برای راهپیمایی روز ۲۵ بهمن ماه نداده اند، اما سرتیپ پاسدار حسین همدانی، فرمانده نیروی سپاه پاسداران درتهران منتظر مقامات قضایی حکومت نشده و بدون در نظر گرفتن تفکیک قوادر حکومت جمهوری اسلامی، شتابزده گفته است با هرگونه تحرک معترضان به شدت برخورد خواهد شد.

فرمانده سپاه تهران از هراس تجمع اعتراض آمیزمردم ایران در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه به تهدید متوسل شده و می گوید: ما فتنه گران را فریب خوردگانی نمی دانیم که به نتیجه انتخابات معترض هستند، بلکه قطعا آنان را ضد انقلاب و جاسوس می دانیم.XS
SM
MD
LG