لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

مطلب احمدیان، زندانی سیاسی، به رغم نیمه‌کاره ماندن درمانش به زندان اوین بازگردانده شد


زندان اوین در تهران
زندان اوین در تهران

به گزارش منابع حقوق بشری، در پی مخالفت مقامات قضائی جمهوری اسلامی، روند درمانی مطلب احمدیان، زندانی سیاسی، نیمه‌کاره مانده و او روز چهارشنبه ۲ خرداد از بیمارستان تهرانپارس به زندان اوین بازگردانده شده است.

در گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آمده که مطلب احمدیان از بیماری‌های متعددی همچون سرطان معده و لوزالمعده، عفونت بیضه و آسیب‌های نخاعی رنج می‌برد.

این زندانی سیاسی در اردیبهشت‌ماه در بیمارستان تهرانپارس تحت عمل جراحی روده قرار گرفته بود ولی به رغم نیاز به جراحی دیسک کمر و همچنین مداوای پارگی پرده دیافراگم، دادستانی با این امر مخالفت کرده است.

به گزارش هرانا، بهداری زندان اوین بارها اعلام کرده که روند درمان مطلب احمدیان باید در خارج از زندان صورت بگیرد.

بر پایه تازه‌ترین گزارش ماهانه هرانا درباره نقض حقوق بشر در ایران، زندانیان دستکم در ۴۱ مورد در معرض عدم رسیدگی پزشکی قرار گرفته‌اند.

تاکنون شماری از زندانیان به دلیل عدم رسیدگی پزشکی یا تاخیر درمانی در زندان‌های جمهوری اسلامی جان باخته‌اند.

عفو بین‌الملل در گزارشی در سال ۱۴۰۱، از مرگ دستکم ۹۶ زندانی در دهه ۹۰ شمسی در ایران خبر داده و «ممانعت از اعزام یا تاخیر در انتقال اورژانسی زندانیان به بیمارستان» را از دلایل اصلی جان‌باختن این افراد ذکر کرده بود.

در این گزارش تاکید شده بود که مصونیت از مجازات به مقامات زندان اجازه داده که «به محروم کردن کشنده زندانیان از مراقبت‌های پزشکی ادامه دهند.»

XS
SM
MD
LG