لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۷

مرسی به ارسال گزارش محرمانه امنیتی به ایران متهم شد


محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین مصر به ارسال اسناد محرمانه دولتی به ایران متهم شده است و در صورتی که به اتهام جاسوسی گناهکار شناخته شود، احتمال دارد با اشد مجازات روبرو شود.

روزنامه گاردین چاپ برتیانیا روز دوشنبه (۲۴ فوریه) گزارش داد دادستان مصر روز یکشنبه رئیس جمهوری اسلام گرا و وابسته به اخوان المسلمین را به ارسال اسناد محرمانه دولتی مصر به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران متهم کرده است.

بنا به گزارش گاردین، این اولین مورد از پرونده اتهامات متعدد مرسی است که او به اتهام جاسوسی محاکمه می شود.

اگر محمد مرسی گناهکار شناخته و در دادگاه محکوم شود، با اشد مجازات روبرو خواهد شد. رئیس جمهوری پیشین مصر با اتهامات دیگری نیز روبرو است.

دادستان در جلسه دادرسی اتهامات محمد مرسی که بخشی از آن از تلویزیون دولتی کشور پخش شد، رئیس جمهوری پیشین مصر و ۳۵ تن از اعضای اخوان المسلمین را به اقدام در مسیر بی ثبات کردن کشور، همکاری با گروه های نظامی خارجی، از جمله حماس، گروه فلسطینی و حزب الله لبنان متهم کرد.

بنا به گفته تامر الفرقانی، دادستان کل پرونده، مرسی و مشاوران و دیگر اعضای بلندپایه اخوان المسلمین «اسرار کشور را به کشورهای خارجی دادند و اسناد سری دفاع ملی از جمله این اطلاعات بوده اند و تعدادی از گزارش های امنیتی محرمانه کشور را به سپاه پاسداران ایران تحویل داده اند تا ثبات و امنیت کشور را تضعیف کنند».

الفرقانی بدون ارائه جزئیات در مورد این اسناد گفته است بنا بر این بوده که فقط مرسی این گزارش های امنیتی را مشاهده کند، اما این گزارش ها به گروه های نظامی خارجی ایمیل شده بودند و یکی از این گزارش ها که در مورد فعالیت مسلمانان شیعه در مصر بود به نهادهای نظامی ایران ارسال شده بود.

مرسی و سایر متهمان این پرونده بدون حضور وکلای مدافع در این جلسه دادرسی حضور داشتند. وکلای مدافع انتصابی کانون وکلا به جای وکلای مدافع مرسی و دیگر متهمان در جلسه دادگاه حضور داشتند.

دادگاه رسیدگی به اتهامات رئیس جمهوری پیشین مصر روز ۱۶ فوریه آغاز شد و جلسه بعدی ۲۷ فوریه برگزار خواهد شد.

بعد از گذشت یک سال از دولت محمد مرسی، اعتراض های خیابانی مردمی علیه او آغاز شد و در نهایت ارتش مصر وی را از قدرت خلع کرد. مقامات نظامی و قضایی از زمان برکناری مرسی از قدرت او را از چشم مردم کشور دور نگهداشتند.

مرسی دولت خود را در شرایطی آغاز کرد که از حمایت ایران از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به صورت علنی به شدت انتقاد می کرد اما خیلی زود با جمهوری اسلامی مناسبات گرم و نزدیکی برقرار کرد.

مرسی اجازه داد تا پس از چندین دهه مناسبات سرد و تیره بین قاهره و تهران گردشگران ایرانی به مصر سفر کنند. او گروه تماس چهار کشور در مورد جنگ سوریه را تشکیل داد که ایران نیز یکی از اعضای آن بود.
XS
SM
MD
LG