لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۸

اکثریت رای دهندگان مصری قانون اساسی جدید را تصویب کردند


کمیسیون انتخابات مصر می گوید اکثریت عظیم رای دهندگان قانون اساسی بازنویسی شده را تایید کرده اند.

آسوشیتدپرس روز شنبه بنقل از اطلاعیه کمیسیون گفت ۳۸.۶ درصد از بیش از ۵۳ میلیون واجدین شرایط در همه پرسی دو روزه شرکت کردند و ۹۸.۱ درصد به آن رای موافق دادند.

طرفداران محمد مرسی و گروه المسلمین که همه پرسی را تحریم کرده بودند، نتایج رای گیری را جعلی نامیدند. اخوان المسلمین گفت به اعتراضات تقریبا روزانه ادامه خواهد داد.

رئیس کمیسیون همه پرسی را «موفقیتی بی رقیب" و « بی سابقه » نامید و گفت همه پرسی اگر با امتحانات دانشگاهی مصادف نمی شد، شمار رای دهندگان بمراتب بیشتر می بود.

با این حال، فعالان و گروه های ناظر نگرانی های جدی در باره فضایی که رای گیری در آن انجام گرفت مطرح ساخته اند. گروه دمکراسی بین الملل، مستقر در آمریکا، گفت در پیشاپیش رای گیری دستگیری هایی صورت گرفت.

رئیس گروه و سرپرست هیات ناظر در مصر گفت « توسعه آزادی باید ویژگی انتقال دمکراتیک باشد، اما مصریان محدودیت های قابل ملاحظه ای را بر اعمال حقوق دمکراتیک خود دیده اند.»

روز جمعه، طرفداران محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده در قاهره و دیگر شهر های مصر به خیابان ها ریختند و قانون اساسی پیشنهادی را محکوم کردند.

برخی از اعتراضات به خشونت گرائید. روز شنبه وزارت بهداری گفت در زدوخوردهایی که در گرفت چهار تن جانسپردند و ۱۵ نفر مجروح شدند.
XS
SM
MD
LG