لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۴

اخوان المسلمین به تاسیس شاخه نظامی متهم شد


وزارت کشور مصر اخوان المسلمین را متهم کرد برای حمله به پلیس و نیروهای امنیتی «شاخه نظامی» تشکیل داده است. فعالیت های اخوان المسلمین در مصر غیرقانونی است.

یک سخنگوی وزارت کشور مصر در تلویزیون دولتی مصر اسامی ١٢ نفر را اعلام کرد که بنا به ادعای وی اعضای این گروه تازه تاسیس هستند. او گفت ٥ تن از این افراد بازداشت شده اند.

سخنگوی وزارت کشور مصر ادعا کرد این شاخه نظامی اخوان با حمله به ایست بازرسی در جنوب قاهره مرتبط هستند که ماه گذشته به کشته شدن ٥ مامور پلیس منتهی شد. در نوارهای ویدئویی این حمله نشان داده می شود که یکی از متهمان به دست داشتن در این حمله حضور داشته است.

اخوان المسلمین که هوادار محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرا و مخلوع کشور است، ادعا کرده یک دهه پیش بهره گیری از خشونت را رد کرده بود.

ارتش مصر ماه ژوییه مرسی را از قدرت خلع کرد و اخوان را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد. هزاران تن از هواداران اخوان المسلمین بازداشت شده اند و تعداد دیگری از آن ها به فعالیت های مخفی و زیرزمینی روی آورده اند.

پس از گذشت چند ماه گردهمایی اعتراضی نسبت به حاکمیت مرسی و خلع او از قدرت و از زمانی که ارتش مصر مرسی را از قدرت خلع کرد، ده ها مامور پلیس و سرباز در طی بمب گذاری ها و شلیک گلوله کشته شده اند.

بیش از یک هزار معترض هوادار مرسی در تظاهرات خیابانی کشته شده اند.

محمد مرسی هم اکنون به اتهامات مربوط به فرار از زندان در طی قیام سال ٢٠١١ علیه حسنی مبارک، رئیس جمهوری وقت مصر در دادگاهی در قاهره در حال محاکمه است.

دادستان های مصر مرسی را متهم کرده اند در دوران ریاست جمهوری اش هواداران خود را به اعمال خشونت علیه معترضان ضددولتی ترغیب می کرده است. او همچنین به اتهام همکاری با حماس، گروه شبه نظامی فلسطینی و حاکم بر نوار غزه در دادگاه با اتهاماتی روبرو است.

گروه های حقوق بشری دولت کنونی مصر را که با حمایت از ارتش به قدرت رسید را به مواد گسترده نقض حقوق بشر و سرکوب ناراضیان متهم کرده است.
XS
SM
MD
LG