لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

مصر: تعلیق محاکمه مرسی


محمد مرسی رئیس جمهوری مخلوع مصر در قفس شیشه ای و فلزی، ضد گلوله و ضدصدا
محمد مرسی رئیس جمهوری مخلوع مصر در قفس شیشه ای و فلزی، ضد گلوله و ضدصدا
جلسه محاکمه محمد مرسی رئیس جمهوری مخلوع مصر همراه با ۳۵ نفر از اعضای گروه اخوان المسلمین روز یکشنبه دقایقی پس از آغاز، به حال تعلیق درآمد.

گفته شده که وکلای مدافع آقای مرسی در اعتراض به قفس شیشه ای ضدصدایی که محمد مرسی و دیگر متهمان در آن جاداده شده بودند؛ جلسه دادگاه را ترک کردند. اما روزنامه های دیلی تلگراف چاپ لندن و شیکاگو تریبون نوشته اند سومین جلسه محاکمه آقای مرسی و دیگر متهمان، به اتهامات توطئه و همکاری آنها با گروه های خارجی – از جمله جنبش فلسطینی حماس، گروه حزب الله لبنان و سپاه پاسداران ایران – برای انجام حملات تروریستی در مصر و اقدام علیه امنیت ملی رسیدگی می کرد؛ جرایمی که در صورت اثبات، حکم اعدام برای متهمان به دنبال خواهد داشت.

در حالی که ارتش مصر از جذب نیروهای وابسته به اخوان المسلمین خودداری می کرد، نشریه پارسینه نوشت قاسم سلیمانی اوایل دیماه در سفری به مصر به مقامات وزارت کشور پیشنهاد کرده بود که به موازات ارتش، سپاهی از نیروهای وفادار به اخوان المسلمین، مشابه تشکیلات سپاه پاسداران برپا کند. دستور كار جلسه اين بوده كه به نظام اخوانی در تاسيس دستگاه امنيتی به شكلی مستقل از دستگاه امنيت ملي و اطلاعات كه ارتش مصر (نظاميان بازمانده از رژيم مبارك) بر آن سيطره دارد، كمك کند.

آقای مرسی پیشتر در رابطه با اتهامات دیگری محاکمه شده است. یکی از اتهامات، فرار از زندان در سال ٢٠١١، همزمان با جنبش اعتراضی مردم مصر، و دیگری تحریک به کشتار معترضان در زمان تصدی ریاست جمهوری. وی همچنین به توهین به مقامات قضایی متهم است.

روشن نیست که آیا وکلای آقای مرسی در آینده به دفاع از پرونده وی ادامه خواهند داد یا نه. تاریخی برای جلسه بعدی محاکمه وی تعیین نشده است.
XS
SM
MD
LG