لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۳

معاون صندوق بین المللی پول در تهران: می توانیم در مبارزه با پولشویی به ایران کمک کنیم


دیوید لیپتون، معاون اول صندوق بین المللی پول. عکس از آرشیو

معاون صندوق بین المللی پول در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد که این نهاد در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم به ایران کمک می‌کند.

دیوید لیپتون، معاون اول مدیر عامل صندوق بین المللی پول که به تهران سفر کرده است، روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت در نشستی مشترک با رئیس کل بانک مرکزی ایران، گفت که توافق هسته‌ای به ایران این امکان را می دهد که به صورت عمیق‌تر با اقتصاد جهانی ادغام شود.

او گفت که این نهاد بین‌المللی برای کمک در این زمینه می‌تواند در "مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم" با جمهوری اسلامی ایران همکاری داشته باشد.

نگرانی از ارتباط مبادلات مالی بین‌المللی جمهوری اسلامی با پولشویی و تامین مالی تروریسم از موانع برقراری ارتباط بانک‌های بزرگ اروپایی با ایران است؛ امری که موجب می شود بانک های خارجی از بیم تحریم‌های آمریکا با ایران همکاری نکنند.

به گفته معاون صندوق بین المللی پول، ایران خواستار انجام اصلاحات در این زمینه است و این صندوق نیز برای انجام اصلاحات، کمک‌های لازم را به ایران خواهد کرد.

دیوید لیپتون در ادامه سخنان خود، تلاش ایران برای کنترل اقتصاد و ایجاد ثبات رل تایید کرد و به بانک مرکزی ایران توصیه کرد که دستاورد خود در کاهش تورم و جلوگیری از افزایش نقدینگی غیرقابل مهار را حفظ کند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در این دیدار ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز در این دیدار خواستار کمک و حمایت صندوق بین المللی پول برای تسریع پیوستن ایران به بانکداری بین المللی و کمک های تکنیکی در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم شد.

با وجود لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های یکجانبه آمریکا در موضوع حقوق بشر، تروریسم و تسلیحات علیه ایران پابرجاست. این تحریم‌ها که دلار را از شبکه مبادلات مالی با ایران حذف و بانکهای آمریکایی را از معامله با ایران منع می کند، موجب شده است تا بانک‌های اروپایی که عمدتا شرکای آمریکای دارند از همکاری با ایران سر باز بزنند.

XS
SM
MD
LG