لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۴

بانک های اروپایی نگران تحریم های غیرهسته ای علیه ایران هستند


تابلوی بانک اچ اس بی سی در فرانسه.
تابلوی بانک اچ اس بی سی در فرانسه.

با وجود افزایش فشارهای سیاسی برای گشایش در روابط بانک های اروپایی با ایران طی دیدار روز پنجشنبه جان کری و فیلیپ هموند، وزیران امور خارجه آمریکا و بریتانیا، با مدیران بانک های بزرگ اروپایی، آن ها نگران پرداخت جریمه های سنگین به دلیل نقض تحریم های غیر هسته ای ایالات متحده علیه ایران هستند.

فاینشنال تایمز در مقاله ای به قلم مارتین آرنولد، جف دایر و نجمه بزرگمهر می نویسد بانک "استاندارد چارترد" به این روزنامه گفته است: "خوشحال خواهیم شد که ملاحظات عملی و حقوقی مان در باره موضع اعلام شده در ارتباط با ایران را در اختیار شما قرار بدهیم: ما هیچ مشتری جدیدی که ساکن ایران باشد یا موسسه ای که مالکیت یا کنترل آن در اختیاری شخصی در ایران باشد را نخواهیم پذیرفت و دست به هیچ مبادله مالی جدیدی در ارتباط با ایران یا هر رابطی در ایران نخواهیم زد."

بانک ها شامل "استاندارد چارترد" و "اچ ای بی سی" در پنج سال گذشته بیش از ۱۵ میلیارد دلار جریمه برای نقض تحریم در کشورهای مختلف پرداخته اند. سنگین ترین جریمه را "بی ان پی پاریباس" فرانسه در سال ۲۰۱۴ به مبلغ ۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار پرداخت کرد.

بانک ها تردید دارند جان کری و فیلیپ هموند بتوانند در مواضع احتیاط آمیز آن ها تغییری بدهند. حتی اگر وزارت دارایی آمریکا به بانک ها اطمینان خاطر بدهد آن ها نگران هستند که دادستان های آمریکایی رویکردی متفاوت و برداشتی سخت تر از مقررات داشته باشند.

بانک ها فرای امکان نقض تحریم های آمریکا نگران ریسک درگیر شدن ناخواسته در پولشویی، تسهیل کمک مالی به تروریسم، و جرائم مالی در ایران هستند که سال ها از استانداردهای نظام مالی جهانی به دور بوده است.

یک بانکدار به فاینشنال تایمز گفته "جان کری زیاد بر سر کار نخواهد بود" و افزوده است دانالد ترامپ کاندیدای احتمالی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نظر بسیار منفی نسبت به توافق هسته ای ایران ابراز کرده است.

XS
SM
MD
LG