لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۶

همزمان با فشارها بر تهران| یک فرمانده سپاه:‌ تولید موشک ما سه برابر شده است


در حالیکه در تازه ترین رویداد، این هفته وزیر خارجه فرانسه در ادامه رایزنی ها برای توقف برنامه موشکی ایران به تهران سفر کرد، یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران می گوید جمهوری اسلامی تولید موشک های خود را «نسبت به گذشته» سه برابر کرده است.

به گزارش رویترز، امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بدون اشاره به اینکه چه زمانی ایران ظرفیت موشکی خود را افزایش داده، گفته ایران برای تولید موشک ها «در گذشته ما باید کلی به نهادها برای اقدامات توضیح می‌دادیم ولی الان اینطور نیست.»

او بدون تشریح بیشتر سخنان خود گفته است که دولت، مجلس، و دیگر مقامات ایران در موضوع موشک های زمین به زمین «یکپارچه شده و پای کار هستند.»

ایالات متحده بارها نگرانی خود را از برنامه موشکی ایران اعلام کرده و آن را نقض توافق هسته ای سال ۱۳۹۴ می داند.

پرزیدنت ترامپ اواسط ماه پیش بار دیگر پایبندی ایران به برجام را گواهی نکرد و افزود که اگر جامعه جهانی تن به تغییراتی که آمریکا برای پر کردن خلاء های برجام تن ندهد، واشنگتن از آن خارج می شود.

ایالات متحده آمریکا، ایران را به نقض برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند. دولت ترامپ می گوید براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

در یکسال اخیر ایران چند آزمایش موشکی داشته است که آمریکا می گوید قابلیت حمل کلاهک اتمی را داشته اند. جمهوری اسلامی ایران می گوید برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی دارد اما نمونه هایی از موشک و تجهیزات مربوطه ساخت ایران در اختیار برخی گروه ها از جمله حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG