لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

فرمانده ارتش ایران: به قطعنامه‌های موشکی توجهی نداریم؛ کار خودمان را می‌کنیم


این مقام ارشد نظامی ایران، عمل نکردن به قطعنامه‌های موشکی را ناقض توافق هسته‌ای ندانسته است.
این مقام ارشد نظامی ایران، عمل نکردن به قطعنامه‌های موشکی را ناقض توافق هسته‌ای ندانسته است.

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل درباره برنامه موشکی ایران را به "لاف" تعبیر کرد و گفت ایران به آنها توجهی نخواهد کرد.

عطاءالله صالحی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه، ۱۵ بهمن‌ در جمع خبرنگاران گفت: "قطعنامه‌ها ناقض برجام نیست و حرف‌های لافی است که زده می‌شود. ما نه ملزم به اجرای آن‌ها هستیم و نه به آن ها توجه می‌کنیم. بلکه کار خود را انجام می‌دهیم."

این مقام ارشد نظامی ایران، عمل نکردن به قطعنامه‌های موشکی را ناقض توافق هسته‌ای ندانسته است.

آقای صالحی همچنین با بیان این که برنامه‌ آینده موشکی ایران "قوی‌تر و دقیق‌تر" خواهد شد عنوان کرد که "این سلاح ها برای ما به عنوان بازدارنده است و هیچ تهدیدی برای دوستان و همسایگانمان نیست. بلکه برای دشمنان باید این سلاح ها را به عنوان بازدارندگی حفظ کنیم."

فرمانده ارتش ایران همچنین گفت: "اسرائیل باید بفهمد که این سلاح ها یعنی چه و اسرائیل نیز نابود نمی شود، مگر به مقاومت."

مقامات ایران پیش از این نیز بارها عنوان کرده‌اند که برنامه موشکی خود را با توافق هسته‌ای مرتبط نمی‌دانند. از جمله وزارت امور خارجه ایران روز دهم دی ماه هشدار داد که ایران "به هرگونه اقدام مداخله جویانه آمریکا علیه برنامه دفاعی خود" پاسخ می‌دهد و از برنامه موشکی خود دست نخواهد کشید.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز ۲۷ دی ماه، یک روز پس از اعلام اجرای توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها، تحریم‌هایی را علیه چند فرد و موسسه به دلیل آزمایش جدید موشکی ایران اعمال کرد.

این افراد و شرکت‌ها از دسترسی به سیستم بانکی آمریکا محروم می‌شوند.

در پی آزمایش موشک بالیستیک عماد در مهر ماه امسال از سوی ایران، آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی ایران وضع خواهد کرد.

وضع این تحریم‌ها که قرار بود پیش از سال ۲۰۱۶ صورت بگیرد، تا روز بعد از اعلام اجرای برجام به تعویق افتاد.

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که پس از توافق هسته ای ۲۳ تیر ماه گذشته به تصویب رسید، از ایران خواسته تا موشک بالیستیک جدیدی آزمایش نکند.

XS
SM
MD
LG