لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۴

وزارت خارجه ایران: سفر به عربستان در دستور کار ظریف نیست


محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

در پی انتشار اخباری مبنی بر سفر وزیر امور خارجه ایران به عربستان، معاون وزارت خارجه گفت محمدجواد ظریف فعلاً برنامه‌ای برای سفر به عربستان در دستور کار خود ندارد.

خبرگزاری ایرنا روز یکشنبه به نقل از حسین امیرعبداللهیان نوشت «البته ما از سفر سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان به تهران استقبال می‌کنیم.»

پیشتر، روزنامه الحیات به نقل از برخی منابع داخل در ایران اعلام کرده بود که مقدمات سفر آقای ظریف به عربستان در حال فراهم شدن است.

روز شنبه نیز روزنامه تایمز از اعزام هیاتی از ایران به عربستان، برای بررسی وضعیت بحران عراق خبر داده بود، که این خبر از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض تکذیب شد.

وزیر امور خارجه عربستان اواخر اردیبهشت ماه اعلام کرد که از همتای ایرانی خود برای دیدار از آن کشور دعوت کرده است. مقام‌های وزارت خارجه ایران در واکنش به این اعلام سعود الفیصل، گفتند دعوتنامه‌ای از جانب عربستان دریافت نکرده‌اند.

اواسط خرداد ماه نیز، وزیر خارجه ایران برای شرکت در نشست سازمان همکاری‌های اسلامی به عربستان سعودی دعوت شده بود، اما گفت به دلیل شرکت در دور پنجم مذاکرات هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۱+۵، قادر نیست به عربستان سفر کند.

روابط ایران و عربستان سعودی طی چند سال گذشته به سردی گرائیده است. فعالیت‌های هسته‌ای ایران و حمایت تهران از بشار اسد رئیس رژیم حاکم بر سوریه، از اصلی‌ترین موارد مورد اختلاف ایران و عربستان هستند که رقابت بین این دو کشور نیرومند منطقه را تا آن حد بالا برده است که ناظران از آن به عنوان «جنگ سرد خاورمیانه» یاد می‌کنند.

با روی کار آمدن دولت حسن روحانی و تغییر لحن ایران در صحنه سیاست بین‌الملل، تلاش‌هایی از سوی دو طرف برای بازسازی روابط دیپلماتیک دوجانبه صورت گرفته است؛ هرچند که هنوز تغییر محسوسی در این زمینه مشاهده نشده است.

XS
SM
MD
LG