لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۰

ایران: دعوتنامه رسمی از عربستان نگرفتیم


محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران
یک روز پس از آن که عربستان اعلام کرد از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برای سفر به عربستان دعوت کرده است، معاون وزیر امور خارجه ایران در واکنش گفت که هنوز دعوتنامه کتبی از طرف ریاض دریافت نشده است.

خبرگزاری ایرنا روز چهارشنبه به نقل از حسین امیر عبداللهیان نوشت ایران و عربستان دو کشور مهم در منطقه به شمار می روند و ایران از مذاکره و ملاقات برای کمک به حل مناقشات منطقه و رفع سوء تفاهمات و توسعه بیشتر مناسبات دو جانبه استقبال می کند.

سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز گذشته گفت از محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود برای سفر به عربستان دعوت کرده است «و هنوز پاسخ به این دعوت دریافت نشده است، اما هر زمانی که او مایل به انجام این سفر باشد، مقامات عربستان آماده استقبال از او هستند.»

او همچنین گفته بود که دولت آن کشور امیدوار است گفتگو با ایرانیان باعث شود تا اختلاف نظرها میان دو کشور رفع شود.

به دنبال این سخنان، روز چهارشنبه محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران هم در جمع خبرنگاران گفت که «تحکیم روابط با عربستان به نفع منطقه خواهد بود» و «اراده دولت در این است که رابطه با عربستان در جهت تامین منافع هر دو کشور گسترش یابد.»

روابط ایران و عربستان و نقش این دو کشور در تحولات سیاسی منطقه، محور گفت و گوی های نخست وزیر پاکستان و اکبر هاشمی رفسنجانی نیز بود. در آن دیدار هم دو طرف بر رفع اختلافات میان ایران و عربستان تاکید کردند.

روابط دو کشور به دنبال تحولات عربی در کشورهای منطقه، رو به تیرگی گذاشت. عربستان ایران را متهم می کند که در تلاش است روی جنبش های منطقه تاثیر گذاشته و گروههای شیعه را در این کشورها به قدرت برساند.
XS
SM
MD
LG