لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

ظریف به عربستان نمی رود


در حالیکه عربستان سعودی پس از چند سال سردی رابطه با ایران خود را آماده میزبانی از محمد جواد ظریف می کرد، وزیر خارجه ایران اعلام کرد که به عربستان سفر نخواهد کرد.

وزیر امورخارجه ایران که برای شرکت نشست سازمان همکاری‌های اسلامی به عربستان سعودی دعوت شده است به خبرگزاری ایسنا گفت که به دلیل شرکت در دور پنجم مذاکرات هسته ای بین ایران و کشورهای ۱+۵، نمی تواند به عربستان سفر کند.

موضوع دعوت از محمد جواد ظریف برای سفر به عربستان، پیش از این خبرساز شده بود. اردیبهشت ماه گذشته وزیر خارجه عربستان سعودی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که همتای ایرانی خود را «به طور کتبی برای سفر به عربستان دعوت کرده است اما او هنوز پاسخی به این دعوت نداده است.» وزارت خارجه ایران این موضوع را رد کرد.

محمد جواد ظریف که قرار است ۲۶ خرداد در دور پنجم مذاکرات هسته ای در وین شرکت کند، گفت که شرکت نکردن در نشست سازمان همکاری های اسلامی را به مقامات عربستان اطلاع داده است.

روابط ایران و عربستان سعودی طی چند سال گذشته به سردی گرایید. در پی بروز اعتراضات مردمی در کشورهای عربی که به بهار عربی شهرت یافت، دولت های ایران و عربستان سعودی یکدیگر را متهم به دخالت در این اعتراضات برای بهره برداری از این تحولات کردند.

با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، تلاش هایی از سوی دو طرف برای بازسازی روابط دیپلماتیک صورت گرفته است.
XS
SM
MD
LG