لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

دادستان کل آمریکا درباره افزایش تهدیدات ناشی از جنگ اسرائیل-حماس هشدار داد


مریک گارلند، دادستان کل آمریکا
مریک گارلند، دادستان کل آمریکا

مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، با اشاره به افزایش شمار تهدیدات علیه شهروندان یهودی، مسلمان و عرب ساکن آمریکا در پی وقوع جنگ میان اسرائیل و حماس اعلام کرد وزارت دادگستری ایالات متحده این موارد را زیر نظر دارد.

مریک گارلند روز پنجشنبه ۲۷ مهر در نشستی خبری در شهر جکسون ویل، در ایالت فلوریدا، از توجه ویژه مقامات قضائی آمریکا به تهدیدات علیه پیروان ادیان خبر داده و تصریح کرد وزارت دادگستری آمریکا در تلاش‌ برای شناسایی و واکنش به جرائم ناشی از نفرت و تهدید به خشونت هوشیار است.

دادستان کل آمریکا اعلام کرد که پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، و دادستانی‌های این کشور را از هفته گذشته موظف کرده است که در همکاری با دولت و ادارات پلیس محلی مسئولیت واکنش به این تهدیدها را برعهده بگیرند.

او همچنین از دادستان‌های فدرال خواسته است که تماس خود را با پیشوایان دینی و رهبران گروه‌های مختلف در آمریکا حفظ کنند.

به گزارش رویترز، مریک گارلند قصد دارد دراین باره با مقامات پلیس شهر میامی، سکونتگاه بزرگترین جامعه یهودیان آمریکا، نیز دیدار کند.

حمله حماس به اسرائیل در ۱۵ مهر و کشتار بیش از ۱۴۰۰ نفر از ساکنان عمدتا غیرنظامی این کشور و متعاقب آن بمباران نوار غزه، تحت حکومت حماس، به وسیله اسرائیل موجب بروز تنش‌هایی در سراسر جهان از جمله آمریکا شده است.

پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، اعلام کرده که پرونده قتل یک پسربچه‌ شش ساله فلسطینی-‌آمریکایی با ضربات چاقو را به عنوان جنایت ناشی از نفرت رسیدگی می‌کند.

مظنون این پرونده به ارتکاب جنایات دولتی متهم شده است. مقامات دلیل مورد حمله قرارگرفتن این پسربچه و مادرش در ایالت ایلینوی را فلسطینی‌الاصل بودن این دو شهروند آمریکایی ذکر کرده‌اند.

مقامات آمریکا همچنین از متهم‌شدن مردی مظنون به ارسال پیام‌های تهدیدآمیز به یک سازمان یهودی در ایالت کارولینای شمالی خبر داده‌اند.

بنا بر این گزارش، افزایش وقایع مربوط به یهودستیزی در آمریکا پیش از جنگ کنونی میان اسرائیل و حماس نیز گزارش شده بود.

پیشتر سازمان غیردولتی «اتحادیه ضدافترا»، فعال در مقابله با یهودستیزی و نفرت پراکنی، از وقوع تعداد قابل‌توجهی از موارد یهودستیزی در سال گذشته میلادی در آمریکا خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG