لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۱

ایران یادداشت تعهد عضویت دائم با سازمان همکاری شانگهای را امضا کرد 


حسین امیرعبداللهیان - همشهری
حسین امیرعبداللهیان - همشهری

وزیر خارجه ایران چهارشنبه شب در توئیتی از امضای یادداشت تعهدات عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای خبر داد.

در توئیت حسین امیرعبداللهیان آمده، اکنون وارد مرحله جدید همکاری‌های متنوع اقتصادی، تجاری، ترانزیت، انرژی و غیره شده‌ایم.

گرچه به گفته کارشناسان امضای یادداشت تعهدات عضویت دائم به منزله نخستین گام رسمی در این مسیر نسبتا طولانی است که ممکن است چند سالی طول بکشد.

پذیرش عضو جدید در سازمان همکاری شانگهای مستلزم رای موافق همه کشورهای عضو به ویژه روسیه و چین است که قدرت‌های تعیین کننده در این سازمان تلقی می‌شوند.

درخواست‌های قبلی ایران برای عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای با مخالفت تاجیکستان و ازبکستان مواجه بوده اما علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در مرداد سال گذشته با انتشار یک توئیت از رفع موانع سیاسی پیوستن ایران به پیمان شانگهای خبر داد.

روند عضویت دائم بنا به آئین نامه داخلی سازمان همکاری شانگهای یک فرآینده زمان‌بر است و تجربه هند و پاکستان از اعضای ناظر که در سال ۲۰۱۷ به عضویت دائم سازمان همکاری شانگهای درآمدند نشان می‌دهد این روند می‌تواند دو تا سه سال طول بکشد، چون همه اسناد امضا شده برای ورود ایران به جمع کشورهای عضو پیمان شانگهای باید به تایید مجلس شورای اسلامی برسد.

کشورهای عضو دائم پیمان شانگهای فعالیت و همکاری های گسترده‌ای در حوزه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، انرژی، تجاری و فرهنگی دارند و پیوستن ایران به جمع این کشورها می‌تواند فضای مناسب‌تری برای تعامل با جامعه بین‌المللی فراهم کند.

خبرگزاری دولتی روسیه روز پنجشنبه به نقل از ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری آن کشور گزارش داد هفته آینده هیئتی از نمایندگان هشتاد شرکت بزرگ روسی راهی تهران خواهد شد.

XS
SM
MD
LG