لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

رئیس جمهوری چین با پوتین دیدار می‌کند


آرشیو
آرشیو

ٰرئیس جمهوری چین، شی جین پینگ، قرار است این هفته برای نخستین بار در بیش از دو سال گذشته چین را ترک ‌کند و به آسیای مرکزی برود.

به گزارش رویترز او در این سفر با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفتگو می‌کند.

دیدار آنها در حالی برگزار خواهد شد که شی جین پینگ می‌خواهد جایگاه خود را به‌عنوان قدرتمندترین رهبر چین از زمان مائو تسه‌تونگ، بنیانگذار جمهوری خلق چین تثبیت کند.

این اولین سفر خارج به کشور شی جین پینگ از زمان آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ است.

به گفته مقامات قزاقستان و کرملین، رئیس جمهوری چین قرار است روز چهارشنبه به قزاقستان سفر کند و سپس در نشست سران سازمان همکاری شانگهای در شهر سمرقند در ازبکستان با پوتین دیدار می‌کند.

یک دستیار سیاست خارجی پوتین، هفته گذشته به خبرنگاران گفت که انتظار می‌رود پوتین در این نشست با شی دیدار کند. کرملین از ارائه جزئیات در مورد محتوای مذاکرات خودداری کرد. چین نیز هنوز برنامه‌های سفر شی را تایید نکرده است.

شی آخرین بار در ماه فوریه و تنها چند هفته قبل از اینکه رئیس جمهوری روسیه دستور حمله به اوکراین را صادر کرد با پوتین ملاقات کرد. آن حمله باعث کشته شدن ده‌ها هزار نفر و به آشوب کشیدن اقتصاد جهانی شده است.

سازمان همکاری شانگهای شامل روسیه، چین، هند، پاکستان و چهار کشور آسیای مرکزی است و قرار است ایران را که یکی از متحدان کلیدی مسکو در خاورمیانه را به عضویت بپذیرد.

XS
SM
MD
LG