لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۳

وزارت ارشاد: تا رهبر تایید نکند، مصوبه ممنوع التصویری محمد خاتمی لازم الاجرا نمی شود


در هفته های اخیر برخی اصلاح طلبان تلاش دارند تا مانع ادامه ممنوع التصویری رئیس جمهوری سابق ایران شوند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اعلام کرد که این وزارتخانه درباره ممنوعیت انتشار اخبار و تصویر محمد خاتمی تنها مصوبه شورای امنیت ملی را لازم الاجرا می‌داند.

حسین نوش آبادی، روز دوشنبه ۲۳ آذر به خبرنگاران گفت که بر اساس قانون مطبوعات، وزارت ارشاد مصوبات شورای عالی امنیت ملی را لازم الاجرا می داند و در شورای امنیت ملی مصوبه‌ای مبنی بر ممنوع التصویری وجود ندارد. او تاکید کرد که مصوبات این شورا زمانی لازم الاجراست که به تایید رهبر جمهوری اسلامی برسد.

این سخنان سخنگوی وزارت ارشاد در حالیست که یک روز قبل غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی گفته بود ممنوعیت انتشار خبر و تصویر محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران بر اساس مصوبه دبیرخانه شورای امنیت ملی است نه شورای امنیت ملی و دادستان تهران نیز بر اساس مصوبه دبیرخانه این ممنوعیت را به رسانه‌ها ابلاغ کرده است.

آقای نوش آبادی اما در سخنان خود درباره این موضع قوه قضائیه توضیح داد: "نظر، نظر قوه قضاییه است که می تواند در حوزه خود این مسئله را پیگیری کند، ما هم بر اساس مفاد قانون مطبوعات مسائل را پیگیری می کنیم و نمی توانیم فراتر از آن با مطبوعات رفتار کنیم."

موضوع ممنوع التصویری محمد خاتمی که زمستان سال گذشته توسط دادستان تهران به رسانه‌ها ابلاغ شد، یک هفته پیش با انتشار گزارش و تصویری از ملاقات محمد خاتمی با سردبیر روزنامه السفیر در روزنامه اطلاعات بار دیگر خبرساز شد.

آقای دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، که پس از این اتفاق به دادگاه ویژه روحانیت احضار شد، اعلام کرد که دستوری از شورای عالی امنیت ملی برای ممنوعیت انتشار اخبار محمد خاتمی دریافت نکرده است و از این رو، روزنامه اطلاعات به مشی خود ادامه می دهد.

پیشتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز وجود مصوبه ای در شورای عالی امنیت ملی مبنی بر ممنوعیت انتشار اخبار و تصاویر محمد خاتمی را دروغ خوانده بود.

نامه دعایی به آیت الله خامنه‌ای

تحولات مربوط به انتشار عکس و خبر خاتمی در روزنامه اطلاعات موجب شد تا روز یکشنبه ۲۲ آذر، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات اعلام کند که برای انتشار مطالب مربوط به خاتمی از رهبر جمهوری اسلامی اجازه خواسته است.

آقای دعایی که یکی از دو مدیر مسئولی است که مستقیما از سوی رهبر جمهوری اسلامی منصوب شده است، با انتشار مطلبی در خبرگزاری فارس در پاسخ به یک یادداشت نوشت که مدتی پیش در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی، ضمن ارائه توضیحاتی درباره وفاداری محمد خاتمی و دلایل همراهی خود با رئیس جمهوری پیشین ایران، در این باره از آیت الله خامنه‌ای اجازه خواسته است. مدیر مسئول روزنامه اطلاعات اضافه کرده است که رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ این نامه نوشته است "من هم مثل تو فکر می‌کنم اما نه به نرمی دل تو."

مدیر مسئول روزنامه اطلاعات سپس نوشته است که از آن پس تصمیم گرفته است "سخن و مطلبی" درباره خاتمی اگر بود، "به دور از هیاهو" منتشر کند.

با این همه سخنگوی قوه قضائیه در همان روز اعلام کرد که مدیر مسئول روزنامه اطلاعات تا کنون دو بار به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده و پرونده او به زودی به دادگاه می رود.

XS
SM
MD
LG