لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۸

سخنگوی قوه قضائیه: پرونده مدیر مسئول روزنامه اطلاعات به دادگاه می‌رود


در حالیکه مدیر مسئول روزنامه اطلاعات گفته است که برای انتشار مطالب مربوط به محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران در روزنامه از آیت الله خامنه ای اجازه گرفته است، سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرده قرار است پرونده محمود دعایی به دادگاه فرستاده شود.

به نوشته ایسنا، سخنگوی قوه قضائیه، درباره احضار مدیر مسئول روزنامه اطلاعات به دادگاه در پی انتشار عکس و خبر محمد خاتمی و اینکه آقای دعایی گفته است مشی روزنامه خود را در مورد انتشار اخبار خاتمی تغییر نخواهد داد، گفت که در تصمیم دادستان تهران درباره ممنوعیت انتشار خبر و عکس محمد خاتمی تغییری ایجاد نشده است و هرکس خلاف تصمیم مقام قضایی عمل کند تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

اژه‌ای گفت: "آقای دعایی به عنوان مدیرمسئول روزنامه اطلاعات تحت تعقیب قرار گرفتند و برای دومین بار دادسرای ویژه روحانیت ایشان را احضار و مورد تحقیق و بازجویی قرار داد که آخرین دفاعیات از وی اخذ شد و در حال حاضر با قرار تأمین آزاد هستند و پرونده موعد ارسال به دادگاه است."

او تاکید کرد: "امروز آخرین دفاعیات از آقای دعایی اخذ شد و زمان زیادی برای ارسال پرونده به دادگاه نیاز نیست."

محسنی اژه ای در بخش دیگری از سخنان خود منشا دستور دادستان برای ممنوعیت انتشار عکس و اخبار رئیس جمهوری پیشین ایران را تصمیم شورای عالی امنیت ملی عنوان کرد.

سخنان آقای اژه‌ای در حالیست که محمود دعایی، در پاسخ به یادداشتی از سعد الله زارعی که در خبرگزاری فارس منتشر شد نوشت که شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای درباره ممنوعیت انتشار عکس و خبر محمد خاتمی نداشته است. به نوشته آقای دعایی او به دادستان تهران هم گفته است که به همین دلیل روزنامه اطلاعات اخبار مربوط به آقای خاتمی را منتشر خواهد کرد. مدیر مسئول روزنامه اطلاعات همچنین اضافه کرد که نبود مصوبه شورای امنیت ملی باعث شده است که مدیر مسئول سایت انصاف‌نیوز که به همین اتهام محاکمه می‌شد تبرئه شود.

آقای دعایی در ادامه یادداشت خود نوشته است که چندی پیش، پس از اعتراض یکی از اعضای دفتر رهبر جمهوری اسلامی به انتشار خبرهای محمد خاتمی در روزنامه اطلاعات، به آیت الله علی خامنه‌ای نامه نوشته است و ضمن ارائه توضیحاتی درباره وفاداری محمد خاتمی و دلایل همراهی خود با رئیس جمهوری پیشین ایران، این باره از آیت الله خامنه‌ای اجازه خواسته است. مدیر مسئول روزنامه اطلاعات اضافه کرده است که رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ این نامه نوشته است "من هم مثل تو فکر می‌کنم اما نه به نرمی دل تو."

مدیر مسئول روزنامه اطلاعات سپس نوشته است که از آن پس تصمیم گرفته است "سخن و مطلبی" درباره خاتمی اگر بود، "به دور از هیاهو" منتشر کند.

موضوع احضار محمود دعایی به دادگاه ویژه روحانیت پس از آن مطرح شد که روزنامه اطلاعات در شماره روز یکشنبه ۱۵ آذر گزارشی از گفت و گوی سردبیر روزنامه لبنانی السفیر با محمد خاتمی منتشر کرد.

ممنوعیت انتشار عکس و خبر محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران بهمن ماه سال گذشته از سوی غلامحسین محسنی اژه‌ای اعلام شد اما پس از آن، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، وجود مصوبه شورا در این باره را تکذیب کرد.

XS
SM
MD
LG