لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۰

انتقاد یک روزنامه از مقامات جمهوری اسلامی به‌دلیل «تکیه بر باد»: روسیه «نامرد تمام» است


دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با علی خامنه‌ای در تهران - آرشیو
دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با علی خامنه‌ای در تهران - آرشیو

با بالاگرفتن انتقادات در ایران از همراهی روسیه با ادعای کشورهای حاشیه خلیج‌فارس درباره مالکیت جزایر سه‌گانه در خلیج فارس، روزنامه اصولگرای «جمهوری اسلامی» در یادداشتی روسیه را «نامرد تمام» خواند و نوشت ایرانیان هنوز «جای دندان‌های روسی را در گلستان و ترکمانچای» بر دست دارند.

این روزنامه اصولگرا با اشاره به «هزینه‌های بسیار» که ایستادن در کنار روسیه برای جمهوری اسلامی ایران به بار آورده افزوده است « نامرد تمام» بهترین نشانی است که می‌شود بر سینه روس‌ها زد.

این روزنامه که در تهران منتشر می شود از «اعتماد تمام ساحتی برخی از حضرات» جمهوری اسلامی به روس‌ها انتقاد کرده و آن را «تکیه بر باد» توصیف کرده است.

روسیه به همراه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس روز ۱۹ تیرماه در بیانیه‌ای خواستار حل اختلاف بر سر مالکیت جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس شد.

روسیه تزاری در قرن نوزدهم و به دنبال جنگ با پادشاهان قاجار توانست در قالب دو معاهده «گلستان» و «ترکمانچای» بخش‌های وسیعی از خاک ایران را جدا کرده و به قلمرو خود ضمیمه کند.

روزنامه جمهوری اسلامی همچنین در بخشی از یادداشت خود بدون نام‌بردن از اوکراین، روسیه را به ارتکاب «جنایت جنگی» متهم کرده و نوشته «این نامردها هستند که کارشان از جنگ به جنایت جنگی می‌رسد.»

این روزنامه اصولگرا، روسیه را به «گرگی» تشبیه کرده که شماری از مناطق متعلق به اوکراین را از این کشور «به دندان کنده است.»

این نخستین باری نیست که یکی از متحدان جمهوری اسلامی با وارد دانستن ادعای امارات متحده عربی درباره مالکیت جزایر سه‌گانه ایران خواستار حل این اختلاف‌نظر از طریق مراجع بین‌المللی شده است.

پیشتر هم چین در اقدامی مشابه و در همراهی با سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خواستار دستیابی به راهکاری صلح‌آمیز برای حل مسئله سه جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی شده بود.

در همان زمان هم روزنامه «جمهوری اسلامی» موضع‌گیری چین دراینباره را «ضد ایرانی» توصیف و از عدم واکنش دولت ابراهیم رئیسی انتقاد کرد.

این در حالیست که چین و روسیه از حامیان اصلی جمهوری اسلامی در صحنه بین‌المللی محسوب می‌شوند.

ایران در اعتراض به بیانیه اخیر روسیه، سفیر این کشور در تهران را احضار کرد و ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه، هم صدور اینگونه بیانیه‌ها را مغایر با روابط دوستانه ایران و همسایگانش توصیف کرد.

علی صدرزاده، تحلیلگر مسائل جهان عرب، این واکنش را «نمایشی» خوانده و معتقد است برقراری مناسبات با کشورهای حوزه خلیج فارس برای روسیه از اهمیت بالایی برخورداراست.

XS
SM
MD
LG