لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۸

محرومیت کارگران ایران از حق برگزاری راهپیمایی


علیرضا محجوب دبیر کل خانه کارگر ایران
علیرضا محجوب دبیر کل خانه کارگر ایران
مراسم جهانی روز اول ماه مه - روز کارگر - امسال در ایران بی فروغ بود. به گزارش خبرگزاری های داخلی، وزارت کشور ایران در مقابل درخواست مجوز برای راهپیمایی در روز كارگر سکوت کرد و بنابراین تظاهراتی برگزار نشد. اما ۴ هزار كارگر روز جهانی كارگر را در ورزشگاه سرپوشیده معتمدی تهران گرامی داشتند.

حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در انتقاد از عدم صدور مجوز برای راه پیمایی کارگران در روز کارگر گفت: در سی و چهارمین سالگرد انقلاب کارگران برای ششمین سال پیاپی از حق برگزاری راهپیمایی محروم شدند.

حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار گفت: «کارگران باید مطالبات خود را به صورت منطقی در برابر حکومت قرار دهند و به صورت قانونی پی‌گیری کنند.» و افزود: «بیش از ۸۰ درصد از واحدهای تولیدی مشکل دارند و کارگران آنها به صورت گروهی بیکار می‌شوند.»

علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر نیز مهمترین خواسته جامعه کارگری را مهار تورم و افزایش مزد عنوان کرد و گفت: «تورم نقطه به نقطه و تورم شهر و روستا که مرکز آمار ایران مطابق برنامه پنجم توسعه اعلام کرده است ۴۰.۵ درصد است.
به گفته آقای محجوب: «افزایش مزد ۲۵ درصدی پاسخگوی تورم سال گذشته هم نیست، تورم سال ۹۲ که جای خود دارد.» وی که ریاست فراكسیون كارگری مجلس شورای اسلامی را نیز بر عهده دارد درباره ساعات کار کارگران در ایران گفت «در بسیاری از میادین ۸ ساعت کاری کارگران رعایت نمی‌شود و این مساله نیازمند نظارت است.»

دبیرکل خانه کارگر در بخشی دیگر از سخنانش عملکرد سازمان تأمین اجتماعی در مورد بیمه کارگران ساختمانی را قابل قبول ندانست و گفت: «کارمندان سازمان تأمین اجتماعی بدانند که اگر هنگام مراجعه کارگران ساختمانی از ثبت نام آن‌ها برای بیمه خودداری کنند از آن‌ها شکایت می‌شود و بایستی در انتظار محاکمه باشند.»
XS
SM
MD
LG