لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۰

برگزاری مراسم روز کارگر در کشورهای جهان


برخورد پلیس ترکیه با تظاهرکنندگان روز کارگر دراستانبول
برخورد پلیس ترکیه با تظاهرکنندگان روز کارگر دراستانبول
کارگران در سراسر جهان امروز - اول ماه مه - برای بزرگداشت روز جهانی کارگر به خیابانها رفتند و خواهان بهبود شرایط کار و افزایش دستمزدهایشان شدند.

در یونان اعتصاب اتحادیه کارگری باعث اختلال در حمل و نقل عمومی در آتن و جزیره های این کشور شد. در آتن تظاهرکنندگان علیه سیاستهای دولت شعار می دادند.

در اسپانیا که نرخ بیکاری به ۲۷ درصد رسیده است، تظاهرکنندگان خواهان تغییر در سیاستهای اقتصادی دولت شدند.

در فیلیپین تظاهرکنندگان در مانیل خواهان حمایت از مشاغل موجود شدند و ازدولت خواستند استخدام پیمانکاران و کارگران موقت را متوقف کند. پیمانکاران از مزایای استخدام رسمی استفاده نمی کنند.

در کامبوج کارگران از قانونگذاران کشور خواستند حداقل دستمزد را افزایش دهد.

و پلیس در استانبول، روز چهارشنبه با تظاهرکنندگان در میدان تقسیم برخورد کرد. میدان تقسیم معمولاً محل تظاهرات روز اول ماه مه در استانبول است.

و در ایران، علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر و رئیس فراكسیون كارگری مجلس شورای اسلامی، مهم‌ترین خواسته جامعه کارگری را مهار تورم و افزایش مزد عنوان کرد. وی در مراسم روز جهانی کارگر گفت: ‌ تورم در ایران بر اساس گزارش مرکز آمار ایران ۴۰.۵ درصد است و «افزایش مزد ۲۵ درصدی پاسخگوی تورم سال گذشته هم نیست، تورم سال ۹۲ که جای خود دارد.»
آقای محجوب در انتقاد از شیوه فعالیت سازمان تأمین اجتماعی گفت: کارمندان سازمان تأمین اجتماعی بدانند که اگر هنگام مراجعه کارگران ساختمانی از ثبت نام آنها برای بیمه خودداری کنند از آن‌ها شکایت می‌شود و بایستی در انتظار محاکمه باشند.
XS
SM
MD
LG