لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

گزارش نیویورک تایمز ازمصرف ماری جوانا در تهران: همه جا بوی "گل" می‌آید


نیویورک تایمز می‌گوید که "گل" تقریبا در همه جای تهران و تفریحگاه‌های دیزین و شمشک استعمال می‌شود. عکس تزئینی است
نیویورک تایمز می‌گوید که "گل" تقریبا در همه جای تهران و تفریحگاه‌های دیزین و شمشک استعمال می‌شود. عکس تزئینی است

خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز از تهران گزارش می‌دهد که شیوع مصرف ماری جوانا در پایتخت ایران، رشد بی‌سابقه‌ای داشته است.

به نوشته نیویورک تایمز، جمهوری اسلامی ایران در سه دهه گذشته، با مصرف مواد مخدر و روانگردان به شدت مبارزه کرده است، اما با این احوال، ماری جوانا در همه جای تهران پیدا می شود و بوی آن از رستوران ها و تفریحگاه‌های بسیاری از جمله دیزین و شمشک به مشام می رسد.

وزارت بهداشت ایران نیز در سال گذشته ۱۵۰مرکز ترک اعتیاد تاسیس کرده و به رغم موفقیت نسبی در درمان معتادان تریاک و هروئین، در مورد ماری جوانا و سایر روانگردان ها توفیقی نداشته است.

گرچه این وزارتخانه، آمار رسمی از معتادان ماری جوانا منتشر نکرده است اما مدیر کمپ ترک اعتیاد جردن می گوید شمار کسانی که برای ترک اعتیاد ماری جوانا به این کمپ مراجعه کرده اند در پنج سال گذشته چهار برابر شده است.

تابا فجرک، ۲۷ ساله از جمله کسانی است که با نیویورک تایمز گفتگو کرده و گفته است وقتی از میان پارکی در تهران می‌گذرید و یا در خیابان‌ها بوی ماری جوانا را حس می کنید.

مدتهاست که ماری جوانا به عنوان ماده ای برای آرام شدن یا تمرکز در شب امتحان، در بین دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی استفاده می شود.

هرچند آمار رسمی از مصرف ماری جوانا در ایران نیست اما درمانگاه‌های بازپروری می‌گویند، مصرف ماری جوانا در شهرهای ایران زیاد است.

حسین کاتبی، مدیر کمپ جردن گفته است تعداد بیمارانی که برای ترک ماری جوانا تحت درمان قرار گرفته‌اند، در طول پنج سال گذشته چهار برابر شده است.

با اینکه به ماری جوانا به چشم ماده‌ای غیراعتیادآور نگاه می‌شود اما کسانی که به دفعات از آن استفاده می‌کنند، می‌توانند به آن وابسته شوند.

موسسه ملی سوء مصرف مواد در آمریکا به تازگی گفته است، نوجوانانی که از این ماده استفاده می‌کنند، چهار تا هفت برابر بیش از جوانان امکان ابتلا به اختلالات حاصل از مصرف ماری جوانا را دارند. این موسسه تایید می‌کند در موارد شدید این امر می‌تواند منجر به اعتیاد شود.

یوسف نجفی که خود سابقه اعتیاد داشته حالا مشاور درمانگاه ترک اعتیاد کتابی است. او می‌گوید اغلب افراد با درامد متوسط به بالا از ماری جونا استفاده می‌کنند و در ابتدا فکر می‌کنند خطری ندارد اما در اثر تداوم مصرف به اختلالات روانی مبتلا می‌شوند.

XS
SM
MD
LG