لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

سخنگوی شورای نگهبان: نگفتم شورا بر نمایندگان مجلس نظارت کند


چند روز پس از انتشار سخنان سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر اینکه این شورا بر اساس سیاست های کلی انتخابات باید بر نمایندگان مجلس نظارت مستمر داشته باشد، او سخنان خود را اصلاح کرد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز چهارشنبه پنجم آبان به خبرآنلاین گفت: «من نگفتم که شورای نگهبان نقش نظارتی بر را ایفا کند، گفتم شورای نگهبان تا زمان تأیید اعتبارنامه منتخبان مردم نظر می‌دهد، برای بعد از تأیید اعتبارنامه‌ها دیگر رویه‌ای نبوده که شورای نگهبان اعلام نظر کند، اما ضرورت داشت که این کار انجام شود.»

این در حالیست که در پی ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات توسط رهبر جمهوری اسلامی، برخی از رسانه‌ها به نقل از آقای کدخدایی نوشتند که بر اساس بند ۱۳ این سیاست ها، «نظارت شورای نگهبان به پس از تصویب اعتبارنامه نمایندگان نیز تسری یافته و در تمام طول دوران نمایندگی، استمرار خواهد داشت.»

حال سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده است که ساز و کار نظارت بر نمایندگان در بند ۱۳ این سیاست ها مشخص نشده و باید در قوانین عادی مشخص شود. در همین حال، نمایندگان مجلس معتقدند که قانون، نظارت مجلس بر عملکرد نمایندگان را به عنوان ابزار استمرار نظارت تعیین کرده است و نیاز به قوانین جدید نیست.

نکته دیگری که سخنگوی شورای نگهبان در سخنان خود به آن اشاره کرده است، نظارت این شورا بر نمایندگان مردم تا هنگام تصویب اعتبارنامه‌های آنهاست.این در حالیست که نمایندگان مجلس معتقدند تعیین یا رد صلاحیت منتخبان مجلس توسط شورای نگهبان تا هنگام تایید سلامت انتخابات از سوی این شورا امکان پذیر است.

اختلاف نظر نمایندگان مجلس و مقام‌های دولت با شورای نگهبان بر سر نظارت و تایید صلاحیت منتخبان مجلس با ابطال آرای مینو خالقی، منتخب اصفهان در انتخابات مجلس در اسفند ماه گذشته، آشکار شد. با وجود مخالفت‌ها با حذف خانم خالقی توسط شورای نگهبان، رهبر جمهوری اسلامی ایران نظر شورای حل اختلاف را مبنی بر مجاز بودن شورای نگهبان با این اقدام تایید کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG