لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

پرچم سفید اصلاح طلبان برای ریاست مجلس؛ عارف: رقابتی با لاریجانی ندارم


عارف با اینکه بیشترین رای را در انتخابات مجلس آورده می گوید: امکان تفاهم و ریش سفیدی برای ریاست وجود دارد.
عارف با اینکه بیشترین رای را در انتخابات مجلس آورده می گوید: امکان تفاهم و ریش سفیدی برای ریاست وجود دارد.

محمد رضا عارف، رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان و منتخب مجلس دهم از تهران با اعلام اینکه رقابتی با علی لاریجانی در مجلس ندارد گفت که به دنبال تشکیل یک مجلس تعاملی است.

آقای عارف که در حاشیه مراسمی در دانشگاه خوارزمی با خبرنگاران سخن می‌گفت، در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت ریاست مجلس، تصمیم گیری در این باره را در گرو تشکیل فراکسیون‌های مجلس دانست. او تاکید کرد که تنها پس از تشکیل فراکسیونها می‌توان درباره تشکیل هیات رئیسه تصمیم گرفت.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان درباره دوقطبی شدن مجلس در صورت رقابت احتمالی او با علی لاریجانی گفت که رقابتی با آقای لاریجانی ندارد ضمن اینکه به اعتقاد او برای انتخاب رئیس مجلس، در کنار رای گیری می‌توان با تفاهم و ریش سفیدی هم به توافق رسید.

آقای عارف در انتخابات گذشته مجلس ۱.۶ میلیون رای داشت. او از همه نامزدهای انتخابات مجلس دهم رای بیشتری کسب کرد اما هیچ ارتباطی بین این میزان رای و ریاست مجلس وجود ندارد. مثلا در انتخابات قبل رای حدادعادل از رای علی لاریجانی که از قم نامزد شد، بیشتر بود.

تعداد میانه روهای مجلس

روز سه شنبه، محمد رضا عارف، به بحث ائتلاف نیروهای اصلاح طلب و میانه رو در مجلس نیز اشاره کرد و تعداد نمایندگان فهرست امید راه یافته به مجلس در دور اول و دور دوم را ۱۶۸ نفر اعلام کرد اما گفت که تعداد دقیق اعضای فراکسیون امید با تشکیل مجلس مشخص خواهد شد.

اصلاح طلبان و حامیان دولت در مجموع دور اول و دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی که هفتم اسفند و دهم اردیبهشت برگزار شد اکثریت را از آن خود کردند از این رو برخی از رسانه‌ها پیش بینی کردند که محمد رضا عارف برای رقابت با علی لاریجانی، رئیس مجلس فعلی، آماده می‌شود.

هرچند برخی از چهره‌های اصلاح‌ طلب نظیر غلامحسین کرباسچی پیش بینی کرده‌اند که اصلاح طلبان به در دلیل مواضع مثبت و میانه روی علی لاریجانی در دو سال گذشته احتمالا بر سر ادامه ریاست او بر مجلس توافق می‌کنند.

XS
SM
MD
LG