لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۰

جوانفکر، مشاور سابق احمدی نژاد به ۹۱ روز حبس محکوم شد


علی اکبر جوانفکر
علی اکبر جوانفکر

دادگاهی در ایران علی اکبر جوانفکر، مشاور سابق محمود احمدی نژاد و مدیر عامل موسسه ایران را به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم کرد.

قهرمان شجاعی، وکیل آقای جوانفکر روز یکشنبه ۳۰ خرداد به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت که شعبه ۱۰۵۷ کارکنان دولت این مقام دولتی پیشین را به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم کرده است.

او اعلام کرد که این حکم قابل اعتراض است و در روزهای آینده به آن اعتراض خواهد کرد.

علاوه بر آقای سه خبرنگار پیشین روزنامه ایران، عبدالرضا سلطانی، سعید یوسفی‌پور و حسن قاسمی نیز با حکمی مشابه روبرو شده اند. دادگاه این حکم را به اتهام "تمرد از امر ماموران قضایی و انتظامی" صادر کرده است.

حکم صادر شده از سوی دادگاه مربوط به پرونده ای است که با شکایت دادستان تهران علیه علی اکبر جوانفکر و سه متهم دیگر تشکیل شد. پاییز سال ۱۳۹۰ هنگامی که ماموران امنیتی برای بازداشت آقای جوانفکر و اجرای حکم محکومیت او به روزنامه ایران رفته بودند با مقاومت او و تعدادی از خبرنگاران این روزنامه مواجه شدند. این موضوع در نهایت موجب تنش و درگیری در ساختمان روزنامه ایران شد.

اقدام برای بازداشت آقای جوانفکر پس از آن صورت گرفت که دادگاه او را به اتهام "انتشار مطالب خلاف موازین اسلامی" و "انتشار مطالب و تصاویر خلاف عفت عمومی" به یک سال حبس و سه سال محرومیت از فعالیت مطبوعاتی محکوم کرد. این حکم بعدا به شش ماه زندان کاهش یافت.

XS
SM
MD
LG