لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

آمریکا از خشونت حامیان جمهوری اسلامی علیه معترضان در خارج از ایران ابراز نگرانی کرد


یکی از هواداران جمهوری اسلامی حمله‌کننده به معترضان در لندن (۴ خرداد ۱۴۰۳)
یکی از هواداران جمهوری اسلامی حمله‌کننده به معترضان در لندن (۴ خرداد ۱۴۰۳)

آبرام پیلی، معاون نماینده آمریکا در امور ایران، از برخورد خشونت‌بار حامیان جمهوری اسلامی با ایرانیان معترض خارج از کشور ابراز نگرانی کرد.

آقای پیلی روز چهارشنبه نهم خرداد، در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که «از دیدن گزارش‌های تهدیدات و حمله حامیان رژیم ایران به معترضان صلح‌آمیز در سراسر جهان نگران هستم.»

او افزود: «آزادی تجمعات مسالمت آمیز و بیان، حقوق بنیادین بشری است و تلاش برای خاموش کردن این صداها غیرقابل قبول است.»

در روزهای اخیر و پس از کشته شدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، و همراهانش در سقوط یک هلی‌کوپتر، گزارش‌ها و ویدیوهای مختلفی از حمله حامیان جمهوری اسلامی به تجمعات مخالفان ایرانی خارج از کشور و یا تهدید آنها منتشر شده است.

ایرانیان خارج از کشور در این تجمع‌ها با برگزاری مراسم‌های بزرگداشت برای ابراهیم رئيسی که از او به عنوان «قصاب تهران» یاد می‌کنند، اعتراض داشتند. او عضو هیات مشهور به «هیات مرگ» بود که دستور اعدام هزاران زندانی سیاسی در سال ۶۷ را صادر کرد.

در ارتباط با حمله هواداران جمهوری اسلامی به معترضان، می‌توان به حمله روز چهارم خرداد آنها به گروهی از معترضان که همزمان با مراسم یادبودی برای ابراهیم رئیسی در «ومبلی» لندن، تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند، اشاره کرد.

به گفته پلیس پایتخت بریتانیا، در این درگیری چهار تن زخمی شدند و یک تن نیز به ظن ایجاد آشوب و خشونت بازداشت شده است.

تصاویر ویدیویی از برخوردهای حامیان جمهوری اسلامی با معترضان در لندن، حمله یک مرد و لگد زدن او به زنی که روی زمین افتاده بود را نشان می‌داد.

بسیاری در شبکه‌های اجتماعی نوشتند که اگر آنها با زنان اینطور در خارج رفتار می‌کنند، باید تصور کرد که چه برخوردی با زنان در داخل ایران دارند. جمهوری اسلامی بارها برخورد خشونت‌بار با زنان از جمله مهسا امینی یا آرمیتا گراوند را رد کرده است؛ ادعایی که مخالفان‌ آن را دروغ می‌خوانند.

در آمریکا نیز سیامک آرام، مدیر «گروه همبستگی ملی ایران»، روز پنجم خرداد، فیلمی را در صفحه اینستاگرامی خود و این گروه منتشر کرد که در آن، «وابستگان جمهوری اسلامی» او و دیگر تجمع کنندگان معترض به برگزاری مراسم برای ابراهیم رئیسی را «به مرگ تهدید کردند.»

این تجمع در کنار ساختمان مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن در پوتومک ایالت مریلند برگزار شده بود.

آفای آرام روز سه‌شنبه هشتم خرداد، خبر داد که همراه با وکیل خود به دادگاه ایالت مریلند مراجعه کرده و از رمضان سلطان‌محمدی، کارمند دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی در واشنگتن‌دی‌سی، شکایت کرده است.

به نوشته مدیر «گروه همبستگی ملی ایران»، قاضی دادگاه مریلند دستور داد که تا زمان رسیدگی نهایی به این پرونده، رمضان سلطان‌محمدی حق هیچ تماس و تهدید یا نزدیک شدن به محل سکونت و کار او را ندارد و در صورت تخطی از دستور دادگاه، به جرم نقض دستور موقت قاضی تعقیب کیفری خواهد شد.

شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به حمله هواداران جمهوری اسلامی به گروهی از معترضان ایرانی در لندن، با انتشار مطلبی در شبکه اجتماعی «ایکس» گفت که میهن‌پرستان در ایران و سایر نقاط جهان هرگز در مبارزه خود برای تحقق آزادی و حقوق بشر مرعوب نخواهند شد.

XS
SM
MD
LG