لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

آشکارسازی بازیگر ایرانی به عنوان یک فرد «ترنس»؛ شهره لرستانی نام «مازیار» را برگزید


تصویری از مازیار لرستانی،‌ بازیگر تئاتر و تلویزیون ایران
تصویری از مازیار لرستانی،‌ بازیگر تئاتر و تلویزیون ایران

بازیگر سینما و تلویزیون ایران که پیشتر با نام «شهره لرستانی» شناخته می‌شد، با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام خود، به عنوان یک «مرد ترنس» آشکارسازی کرد. او از این پس نام «مازیار لرستانی» را برای خود برگزیده است.

مازیار لرستانی، روز چهارشنبه ۲۲ تیر ماه با اعلام این خبر در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «انسان، در لحظه مرگ هم، امکان دوباره زاده شدن دارد.»

بر اساس اطلاعات موجود، مازیار لرستانی زاده سال ۱۳۴۵ در تهران، فارغ‌التحصیل کارشناسی رشته کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته فیلمنامه‌نویسی سینما از مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی مجتمع فیلمسازی باغ فردوس است و در سال‌های گذشته با بازیگری در فیلم‌هایی چون «آدم برفی»،‌ و سریال‌هایی چون «ماموریت آقای شادی» درخشیده است.

تصویری از پست آشکارسازی مازیار لرستانی در اینستاگرام
تصویری از پست آشکارسازی مازیار لرستانی در اینستاگرام

خبر آشکارسازی این هنرمند ایرانی در شبکه‌های اجتماعی در حالی منتشر می‌شود، که پیشتر برخی رسانه‌های ایران از «تغییر جنسیت» او نوشته بودند،‌ اخباری که وی تاکنون واکنشی به آنها نشان نداده است. واژه «تغییر جنسیت» عبارتی است که از سوی رسانه‌های حکومتی برای «بازتایید جنسیت» استفاده می‌شود.

ترنس‌جندر، یا تراجنسیتی، چترواژه‌ای است که برای اشاره به افرادی که در زمان تولد، جنسیت واقعی آنها متفاوت از جنسیت نسبت داده شده به این افراد بوده، استفاده می‌شود. جامعه ترنس با آن که در بسیاری از کشورهای جهان از حقوق برابر با دیگر افراد جامعه برخوردار هستند و همچون شهروندان دیگر پذیرفته شده‌اند، در برخی از کشورهای اسلامی از جمله ایران گاهی با آشکارسازی هویت خود از جامعه طرد و برای رسیدن به حقوق نسبتا برابر با افراد دیگر جامعه مجبور به بازتایید جنسیت می‌شوند.

در سال‌های گذشته با تلاش فعالان جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی در سرتاسر جهان، برخی از قوانین تبعیض آمیز علیه این جامعه تغییر کرده اما هنوز روابط میان دو همجنس در دستکم ۶۹ کشور جهان از جمله ایران، افغانستان، کویت، و سوریه جرم محسوب می‌شود.

از سوی دیگر ایران از معدود کشورهای جهان است که در آن روابط همجنس جرم‌انگاری می‌شود و همجنسگرایان با خطر محکومیت به اعدام روبرو هستند. براساس قانون مجازات اسلامی ایران، مجازات ارتباط جنسی بین مردها، که در اصطلاح فقهی «لواط» نامیده می‌شود، اعدام است.

XS
SM
MD
LG