لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

موج ستایش از عملکرد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در ایران


شادی مردم بعد از توافق؛ بررسی واکنش مطبوعات و مقام های ایران به توافق هسته‌ای
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:08:44 0:00
دانلود

همزمان با شادی مردم در خیابان‌های شهرهای ایران در پی توافق جامع اتمی ایران و قدرت های جهانی، مقام‌های دولت حسن روحانی می‌گویند توافق هسته‌ای با جامعه جهانی موجب تفاوت نگاه دنیا به ایران خواهد شد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۲۴ تیر در اولین نشست کابینه دولت ایران بعد از توافق هسته‌ای گفت که اگر تاکنون دنیا به ایران به عنوان یک تهدید نگاه می کرد، حالا این نگاه تغییر کرده است.

به گفته او، ایران اینک برای جهان یک فرصت است. او از حمایت رهبر جمهوری اسلامی و تلاش‌های تیم مذاکره کننده ایران قدردانی کرد و گفت که ایران تا زمانی که قدرت‌های جهانی به توافق پایبند باشند، به آن پایبند است.

پیش از این، آیت الله خامنه‌ای در دیدار سه‌شنبه شب ۲۳ تیر ماه با هیات دولت، از تلاش‌ مذاکره کنندگان ایران تقدیر کرد.

در این بین علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیز بدون اشاره به آنچه در مذاکرات و توافق گذشته است، از تلاش تیم مذاکره کننده ایران تقدیر کردند.

رئیس قوه قضائیه ایران گفت اگر کسی قصد نقد این توافق را دارد نباید نقد خود را با توهین و افترا بیان کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران، توافق به دست آمده را یک پیروزی برای ایران خواند و آن را ستود. او ضمن اشاره به آنچه در متن توافق ایران و ۱+۵ آمده است، از تیم مذاکره کننده هسته‌ای تشکر کرد و تلاش‌های سلطان قابوس، پادشاه عمان را به خاطر ابتکار در مذاکرات ستود.

مذاکره مستقیم ایران و آمریکا برای گشودن فصل جدیدی در مذاکرات هسته‌ای، دو سال پیش به ابتکار پادشاه عمان ممکن شد.

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران نیز که به تهران بازگشته است اعلام کرد که حرکت برنامه هسته ‌ای ایران از «تقابلی» به علمی و اقتصادی تغییر کرده است.

تعدادی از نمایندگان مجلس نیز دستیابی به توافق هسته‌ای را ستوده‌اند، از جمله علی مطهری که آن را فصل نوینی در تاریخ جمهوری اسلامی دانسته است.

ایران و جامعه جهانی روز سه شنبه، بعد از ۱۲ سال، بر سر پرونده هسته‌ای جنجالی ایران به توافق رسیدند؛ توافقی که به شادی مردم در برخی از شهرهای ایران در منجر شد.

XS
SM
MD
LG