لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۱

با حکم خامنه‌ای، حضور جنتی در شورای نگهبان تمدید شد


آقای جنتی از چهره‌های نزدیک به رهبری است که از دولت احمدی‌نژاد حمایت می‌کرد
آقای جنتی از چهره‌های نزدیک به رهبری است که از دولت احمدی‌نژاد حمایت می‌کرد

احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری و دبیر فعلی شورای نگهبان با حکم آیت‌الله خامنه‌ای به مدت ۶ سال دیگر در شورای نگهبان حضور خواهد داشت.

آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه ۲۴ تیر عضویت احمد جنتی، سید محمدرضا مدرسی یزدی و مهدی شب زنده‌دار را برای یک دوره دیگر تمدید کرد.

​شورای نگهبان از ۶ عضو فقیه و ۶ حقوقدان تشکیل شده است. فقهای این شورا توسط رهبر جمهوری اسلامی انتخاب شده و حقوقدانان آن توسط قوه قضائیه معرفی و با رای مجلس انتخاب می‌شوند.

اعضای شورای نگهبان برای یک دوره ۶ ساله انتخاب می شوند اما هر سه سال، نیمی از آنان به قید قرعه تغییر کرده و افراد جدید معرفی می‌شوند، هر چند احتمال دارد برخی از افراد جدید از میان همان اعضایی که کنار گذاشته شدند، باشند.

روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به عباسعلی کدخدایی، محمدرضا علیزاده و فضل الله موسوی به عنوان اعضای حقوقدان شورای نگهبان رای داد.

به این ترتیب پیش بینی می‌شود که احمد جنتی، چهره اصولگرای نزدیک به رهبری بار دیگر دبیری شورای نگهبان را در کنار ریاست مجلس خبرگان در اختیار بگیرد. او در انتخابات اخیر مجلس خبرگان آخرین نفر لیست منتخبان تهران بود اما در رای‌گیری انجام شده به ریاست این مجلس رسید.

آقای جنتی ۸۹ ساله است و سن بالای او در شبکه‌های اجتماعی بارها دستمایه طنز و شوخی قرار گرفته است.

مهم‌ترین چهره حذف شده شورای نگهبان هم نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی پیشین شورای نگهبان است که به طرز بی‌سابقه‌ای اقدامات احمد جنتی در رد صلاحیت‌های گسترده کاندیداهای انتخابات مجلس و خبرگان را مورد انتقاد قرار داد و از سمت خود استعفا کرد.

استعفای او پذیرفته نشد اما در دور جدید شورای نگهبان حضور نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG