لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۴

مجلس سه حقوقدان شورای نگهبان را انتخاب کرد؛ کدخدایی،موسوی و علیزاده


نمایندگان مجلس شورای اسلامی، عباسعلی کدخدایی، محمد رضا علیزاده و فضل الله موسوی را به عنوان سه تن از حقوقدانان شورای نگهبان برگزیدند.

این سه حقوقدان به همراه احمد بیگی حبیب آبادی و محمد هادی صادقی از سوی قوه قضائیه به مجلس معرفی شده بودند که در رای‌گیری روز چهارشنبه ۲۳ تیر صحن علنی مجلس، انتخاب شدند.

​شورای نگهبان از شش عضو فقیه و شش حقوقدان تشکیل شده است. فقهای این شورا توسط رهبر جمهوری اسلامی انتخاب شده و حقوقدانان آن توسط قوه قضائیه معرفی و با رای مجلس انتخاب می‌شوند.

اعضای شورای نگهبان برای یک دوره شش ساله انتخاب می شوند اما هر سه سال، نیمی از آنان به قید قرعه تغییر کرده و افراد جدید معرفی می‌شوند، هر چند احتمال دارد برخی از افراد جدید از میان همان اعضایی که کنار گذاشته شدند، باشند.

در این دوره، محمد سلیمی، سیامک ره‌پیک، نجات الله ابراهیمیان، محمدرضا علیزاده، محسن اسماعیلی و سام سوادکوهی‌فر حقوقدانان شورای نگهبان بودند که پس از سه سال، آقایان ره پیک، علیزاده و سلیمی به قید قرعه کنار گذاشته شدند. محمد رضا علیزاده دوباره توسط قوه قضائیه به عنوان حقوقدان به مجلس معرفی شد تا با رای گیری روز چهارشنبه بار دیگر به شورای نگهبان راه یابد.

یکی از چهره های حذف شده از میان حقوقدانان نجات الله ابراهیمیان است که پس از ردصلاحیت‌های گسترده نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در زمستان گذشته استعفا داد. استعفای او پذیرفته نشد اما در اقدامی بی‌سابقه به اقدامات دبیر شورای نگهبان، احمد جنتی و نقش او در ردصلاحیت‌های گسترده انتقاد کرد.

اعضای شورای نگهبان علاوه بر بررسی قوانین مصوب مجلس برای نداشتن مغایرت با شرع و قانون اساسی، نظارت بر انتخابات و تایید صلاحیت نامزدها را نیز بر عهده دارند.

XS
SM
MD
LG