لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۴

گزارش پژوهشگران آمریکا از توانایی سایبری ایران


نتایج یک تحقیق جدید حاکی از آن است که ایران با وجود توانایی های سایبری محدود خود می تواند بیش از آن که به ساختارهای زیربنایی واقعی ایالات متحده لطمه وارد کند، به برداشت های عمومی مردم این کشور ضربه بزند.

در گزارشی که زیر عنوان «ایران: چگونه یک قدرت سایبری درجه سه می‌تواند ایالات متحده را تهدید کند» آمده است: «ایران به خودروی قدرتمندی همچون فراری نیاز ندارد تا به ساختارهای زیربنایی ایالات متحده ضربه بزند، بلکه توانایی فیات هم کارساز خواهد بود».

این گزارش را «شورای نخبگان» یک مرکز نخبگان طرفدار ناتو روز دوشنبه (۳۰ ژوئیه) منتشر کرد.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از این گزارش می نویسد «حمله های سایبری دولتی پیشین، از جمله حمله تحت حمایت دولت روسیه به استونی در سال ۲۰۰۷، مخرب و عاملی برای وقوع یک بحران سیاسی نبودند. حمله سایبری ایران علیه ایالات متحده نیز فارغ از پیچیدگی های فنی آن، به همین ترتیب مهم و قابل توجه خواهد بود.»

در بخشی از این گزارش آمده است حمله سایبری یک گروه ناشناس سبب شد که بازار بورس و اوراق بهادار نیویورک به مدت چند ساعت تعطیل شود و یا قطع برق شهرهای بزرگ ایالات متحده در طی مقابله نظامی با ایران می تواند رنگ و بوی دیگر به توانایی سایبری ایران و تغییر افکار عمومی کشور داشته باشد».

این پژوهش حاصل همکاری مشترک «نیروی ضربت ویژه ایران» و «ابتکار سیاستمداری سایبری» شورای آتلانتیک است. این گزارش گزینه های کارزارهای سایبری متعددی را تحلیل کرده است که به هنگام مواجهه احتمالی با نیروهای ایالات متحده پیش روی تهران قرار خواهد داشت.

این گزارش تحقیقی ایالات متحده، بعضی از کشورهای غربی و روسیه را به عنوان قدرت های سایبری «مهم و توانمند» نامیده است. چین یک قدم از این کشورها عقب تر و «درجه دو» محسوب می شود و ایران که اخیراً توانایی های کارزار سایبری خود را نشان داده است، در رده سوم قرار دارد.

گمان می رود که هکرهای تحت حمایت تهران طی سال گذشته تارنمای برخی بانک های مهم ایالات متحده را به دردسر انداختند مثلا سرعت کار آن ها را کند ساختند یا حتی برخی از آن ها را از کار انداخته اند.

کره شمالی نیز در ماه مارس با استفاده از بدافزارهای مختلف مسئول حمله های سایبری به شبکه های بانکی و تلویزیونی کره جنوبی بوده است.

در این گزارش خاطرنشان شده است «دلیلی وجود ندارد تصور کنیم ارتش سایبری ایران از ارتش سایبری کشورهای آسیایی خطرناک و منزوی دیگر که کارشناسان فناوری اطلاعات کمتر، دسترسی کمتر به اینترنت و آشنایی محدودتری با اینترنت دارند، خطر کمتری دارد».

نویسندگان این گزارش می گویند ایران به راحتی می تواند اثر انگشت خود را در هر حمله سایبری مخفی کند که هکرهای اجیر شده تهران در کشورهایی همچون روسیه و یا لبنان علیه کشورهای دیگر صورت می دهند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است «با توجه به ضعف متعارف ایران، فضای مجازی جایگزینی جذاب و سلاح متقارن نهایی برای تهران خواهد بود».
XS
SM
MD
LG