لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۷

واکنش آمریکا به آزمایش موشک ضدماهواره توسط روسیه: این اقدامی «خطرناک و غیرمسئولانه» است


آنتونی بلینکن - آرشیو
آنتونی بلینکن - آرشیو

آمریکا اقدام روسیه در آزمایش یک موشک ضد ماهواره علیه یکی از ماهواره‌های روسی را محکوم کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای این اقدام روسیه را «عاری از حس مسئولیت» خواند و گفت، آزمایش روسیه که منجر به ایجاد زباله‌های فضایی شده است جان فضانوردان، سلامت ایستگاه فضایی بین المللی، و منافع همه کشورها را به خطر می‌اندازد.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه می‌گوید که روسیه روز ۲۴ آبان ۱۴۰۰ در «یک آزمایش مخرب»، با استفاده از یک موشک ضدماهواره یکی از ماهواره‌های خود را هدف قرار داد.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، آزمایش روسیه تاکنون بیش از ۱۵۰۰ قطعه زباله قابل ردیابی در فضا ایجاد کرده است و احتمالا صدها هزار قطعه زباله کوچکتر را نیز به وجود خواهد آورد. آقای بلینکن هشدار داده است که این زباله‌های فضایی «امنیت ماهواره‌ها را، که برای اقتصاد و امنیت ملی حیاتی‌‌ هستند» به خطر می‌اندازد.

آقای بلینکن همچنین تاکید کرده است که اقدام روسیه نشان می‌دهد بر خلاف ادعایش که می‌گوید به دنبال تسلیحاتی شدن فضا نیست، حاضر است پایدار بودن استفاده درازمدت از فضا را با رفتار بی‌مسئولانه خود به خطر اندازد.

فرماندهی فضایی ایالات متحده آمریکا (یواس‌اسپیس‌کام) نیز با انتشار بیانیه مشابهی ارزیابی کرده است که این زباله‌ها برای سال‌ها، و حتی به طور بالقوه دهه‌ها، در مدار باقی بمانند و خطر قابل‌توجهی برای خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی و سایر فعالیت‌های فضایی انسان و ماهواره‌های کشورهای دیگر را به همراه داشته باشند.

در این بیانیه به نقل از ژنرال جیمز دیکنسون، رئیس این فرماندهی، آمده است که روسیه فعالانه تلاش می‌کند «از دسترسی و استفاده از فضا توسط ایالات متحده و متحدان و شرکای آن جلوگیری کند.» وی همچنین گفته است که این آزمایش‌ها نشان می‌دهد که روسیه به تلاش خود برای دستیابی به سامانه‌های تسلیحاتی ضدفضایی که ثبات راهبردی را تضعیف می‌کنند و تهدیدی برای همه کشورها هستند، ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG